۲ تصمیم جدید برای سیمانی‌ها

در حالی که گزارش انجمن کارفرمایان صنعت سیمان نشان می‌دهد به زودی نرخ‌های جدید اعلام می‌شود که به نظر تصمیم‌های جدیدی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌روی سیمانی‌ها قرار دارد.

اعلا-قیمت-های-جدید-سیمان

به گزارش ریچ بورس، عبدالرضا شیخان؛ دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان درباره قیمت سیمان گفت: گزارش‌های بررسی قیمت سیمان آماده شده و ما به‌زودی باتوجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت‌های جدیدی را اعلام می‌کنیم.

گزارش انجمن کارفرمایان صنعت سیمان نشان می‌دهد امسال همانند ۲ سال گذشته از نظر تحویل سیمان به بازار روند ثابتی داشته ایم و آمارها نشان می‌دهد از نظر عرضه سیمان به جامعه مصرفی در شرایطی مطلوبی قرار داریم.

کارخانه‌ها با ۶۰ تا ۶۵ درصد از ظرفیت خود، در حال تولید سیمان هستند و در برخی از مقاطع میزان تولید روند روبه‌رشدی داشته است و ما تغییری به سمت روند نزولی تولید نداشته‌ایم. از دید فعالان به‌دلیل اینکه هزینه‌های تولید سیمان ۶۰ تا ۶۵ درصد افزایش یافته است، هم اکنون این قیمت‌ها جوابگوی نیاز کارخانه‌ها نیست و درصورتی که این روند ادامه یابد بسیاری از کارخانه‌های سیمان تعطیل می‌شود.

تغییرات تازه

در همین حال رضا جمارانیان؛ مدیرعامل سیمان تامین جزییاتی از نشست اختصاصی درباره صنعت سیمان با وزیر صنعت، معدن و تجارت را نیز ارائه کرد. وی با اشاره به نتایج این جلسه گفت:در دیدار اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با رضا رحمانی؛ وزیر صمت، دو تصمیم مبارک برای رونق تولید ملی در حوزه صنعت سیمان اتخاذ شد که به زودی با ابلاغ وزیر صمت نهایی می‌شود.

با ابلاغ وزیر صمت قیمت گذاری و تنظیم بازار و مسئولیت‌های این حوزه به دست فعالان واقعی این صنعت انجام خواهد شد و در سویی دیگر هم به واسطه نامه‌ای که وزیر به گمرک ارسال خواهند کرد، واسطه ها از مسیر صادرات و تخریب منافع رونق تولید کشور در بخش سیمان برداشته خواهند شد.

جمارانیان در تشریح جزییات این رویداد توضیح داد: هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان متشکل از منتخبین تولید کنندگان صنعت سیمان در بخش های مختلف دولتی و خصوصی هستند و در عمل این انجمن شامل نظرات همه فعالان صنعت سیمان کشور است و با رای گیری و تصمیم سازی جمعی این حوزه امورات به سمت جلو در حال حرکت است.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت نا مناسب کنونی بازار سیمان و خالی ماندن ظرفیت تولید و تاکیدات ویژه مبنی بر توجه به رونق تولید ملی، صنعت سیمان یک بازار بالقوه برای اتکا به توان داخلی است و بر همین تفکر، هیات مدیره درخواستی برای جلسه حضوری با وزیر صمت ارائه داد تا بخشی از مشکلات با همفکری حل شود.

اصلاح قیمت سیمان

مدیرعامل سیمان تامین با اشاره به اهمیت موضوع قیمت سیمان و پایین نگاه داشتن اجباری قیمت‌ در سال‌های اخیر گفت: مشکل بزرگ صنعت سیمان در حال حاضر آن است که عرضه بیش از تقاضا است و شرکت ها در حال رقابت منفی هستند و بر همین اساس مقرر است تا با تصمیم فعالان این صنعت، روشی مناسب اتخاذ شود که بازار و نظم آن بر هم نخورد اما در عین حال رونق تولید هم فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: قیمت سیمان در مقایسه با تورم و سایر اقلام تولیدی در مظلومیت ویژه ای قرار داشته و قیمت گذاری در این بخش با موانعی روبرو بوده است؛ حال آنکه در این حوزه دو گزارش تهیه شده که نشان می‌دهد قیمت سیمان باید ارتقا یابد.

جمارانیان تاکید کرد: گزارش مرکز پژوهش های مجلس و گزارش موسسه حسابرسی مفید راهبر که در ایام اخیر تهیه شده بر همین موضوع تاکید دارد که بر افزایش قیمت سیمان یک امر ضروری برای سرپانگاه داشتن تولید و اشتغال این صنعت است.

وی تصریح کرد: گزارش های فنی بر اساس نرخ تورم و با ۵ روش علمی نشان داده که قیمت سیمان باید تغییر کند، بر همین پایه این موضوعات به اطلاع وزیر صنعت رسانده شد و از محاسن این جلسه بود که وزیر صمت با بررسی نکات بر این موضوع تاکیدکردند که اختیارات را به همراه مسئولیت ها به انجمن اعطا خواهند کرد تا به زودی این موضوع ابلاغ و اجرایی شود.

حذف دلالان با نامه به گمرک

جمارانیان در خصوص موضوع دوم این نشست مهم هم گفت:موضوع دوم بحث دلالی درصنعت سیمان است که طی این جلسه مطرح شد و مقرر شد تا وزیر صنعت همانطور که در حوزه فولاد این اقدام را انجام دادند و موفق هم بود، نسبت به حذف دلالان از بازارسیمان و صادرات آن اقدام عملی داشته باشند.

وی افزود: به گفته وزیر صمت مقرر است تا نامه ای در ماه جاری به گمرک (از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت) ارسال شود تا نسبت به ممنوعیت صادرات سیمان از سوی افراد غیر تولیدکنندگان برقرار شود و تنها کارخانه ها مجاز به صادرات شوند.

جمارانیان در خصوص زمانبندی اجرای این دو تصمیم هم تاکید کرد: به نظر می ‌رسد با همراهی وزیر محترم صمت به زودی و در کمتر از یکماه آینده این اقدام‌ها اجرایی شود.

منبع: دنیای بورس

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.