حذف یک نماد از بورس و افت فروش یک شرکت دارویی

از مهمترین خبرهای امروز بورس، سه‌شنبه ۲۷ فروردین ماه سال ۹۸، افت فروش ۴۰ درصدی در داروسازی زهراوی، شناسایی ۹۸۰ ریال سود تلفیقی هر سهم «کگهر» و صدور ۸۹۵ هزار کد سهامداری جدید در سال ۹۷ است.

افت-فروش-یک-شرکت-دارویی

به گزارش ریچ بورس، شاخص کل بورس در ابتدای امروز نوسانی بود اما در نهایت روند آرامی در پیش گرفت و به سطح ۲۰۱ هزار و ۸۹۰ واحد رسید که با رشد ۸۴ واحدی معادل ۰٫۰۴ درصد همراه بود.

اوج‌گیری انتظارات برای عملکرد فروردین سیمانی‌ها

صنعت سیمان طی سه‌ ماه گذشته بازدهی بیش از ۷۵ درصدی را تجربه کرده است.

میانگین بازدهی صنعت سیمان بدون در نظر گرفتن ارزش بازار شرکت‌ها حدود ۶۱ درصد است.

در میان نمادهای سیمانی برخی رشدهای عجیبی را در این مدت به ثبت رسانده‌اند.

«ستران» از جمله نمادهایی بود که جهش بیش از سه برابری قیمتی را در حالی تجربه کرد که عوامل بنیادی از رشد قیمتی این سهم حمایت نمی‌کند.

بخشی از نیرو محرکه رشد قیمت سهام سیمانی را می‌توان به عملکرد چشم‌گیر شرکت‌های زیر مجموعه در اسفند ماه نسبت داد.

در چنین شرایطی رصد تکرارپذیری عملکرد اسفند ماه یکی از موارد مهم برای بررسی چشم‌انداز بنیادی گروه سیمان است.

در خبر دیگر، درآمد چکاپا در اسفند ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل افزایش در نرخ فروش محصولات و افزایش در تعداد فروش رشد ۵۰ درصدی داشته است. کاغذ رول سفید بیشترین تاثیر را بر افزایش درآمد چکاپا داشته است.

همچنین در خبر دیگر، بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی بورس تهران، شرکت سخت آژند «ثاژن» از تاریخ ۲۸ فرودین ماه سال ۹۷ از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران حذف و قابل انتقال به فرابورس خواهد بود.

افت فروش ۴۰ درصدی در داروسازی زهراوی

شرکت داروسازی زهراوی با تولید و فروش محصولاتی همچون آمپول، کپسول مایع، قرص و کپسول در سال ۹۷ مبلغ ۲۰۷ میلیارد تومان درآمد داشته است.

اما مقایسه درآمد سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد درآمد دزهراوی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

بررسی وضعیت تولید و فروش نشان می‌دهد، دلیل کاهش مبلغ فروش، کاهش تعداد تولید و کاهش تعداد فروش می‌باشیم.

تولید محصولات دزهراوی از ۱۱۲۰ میلیون عدد در سال ۹۶ با کاهش ۳۱ درصدی (معادل ۳۴۲ میلیون عدد) به ۷۷۸ میلیون عدد رسیده است.

کاهش تعداد تولید موجب شده است تعداد فروش شرکت از ۱۱۲۳ میلیون عدد در سال ۹۶ با کاهش ۳۵ درصدی به ۷۳۱ میلیون عدد در سال ۹۷ برسد.

بنابراین کاهش تولید محصولات موجب کاهش تعداد فروش شرکت شده است.

همچنین بررسی و مقایسه میانگین نرخ فروش محصولات در سال ۹۷ و ۹۶ نشان می‌دهد میانگین نرخ فروش محصولات در سال ۹۷ کاهش شش درصدی داشته است.

به این ترتیب به دلیل کاهش در تعداد تولید و تعداد فروش همراه با کاهش در میانگین نرخ فروش محصولات شاهد کاهش ۱۳۴ میلیارد تومانی فروش شرکت می‌باشیم.

صدور ۸۹۵ هزار کد سهامداری جدید در سال ۹۷

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: بیش از ۸۹۵ هزار کد سهامداری جدید در سال ۹۷ در بازار سرمایه صادر شد تا تعداد کدهای سهامداری به رقم ۱۰ میلیون و ۸۴۴ هزار کد برسد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: بیش از ۸۹۵ هزار کد سهامداری جدید در سال ۹۷ در بازار سرمایه صادر شد تا تعداد کدهای سهامداری به رقم ۱۰ میلیون و ۸۴۴ هزار کد برسد.

این شرکت اعلام کرد : با صدور ۲۱۵ کد سهامدار خارجی جدید در سال گذشته، تعداد کدهای سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران به رقم ۱۲۹۰ کد رسید.

جدیدترین گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد سهامداران فعال بازار سرمایه افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که ۸۴۰ هزار کد حداقل یک تا ۱۰ معامله (خرید یا فروش)، ۷۷ هزار کد بین ۱۱ تا معامله و بیش از ۱۰۰ هزار کد نیز بیش از ۲۰ معامله در اسفند ماه گذشته انجام دادند.

صدور کد سهامداران از سال گذشته با راه‌اندازی سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام) به صورت آنی انجام می‌شود.

پیش از این، اشخاص حقیقی برای دریافت کد معاملاتی باید به یک شرکت کارگزاری مراجعه و پس از احراز هویت و تکمیل فرم‌های مربوطه، ۲۴ تا ۴۸ ساعت منتظر صدور کد معاملاتی خود می‌شدند.

اما در روش جدید، این اشخاص می‌توانند با ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری به نزدیکترین شرکت کارگزاری مراجعه و به صورت آنی کد سهامداری خود را دریافت کنند.

بر اساس این گزارش، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده‌های تایید شده خواهند بود.

در خبر دیگر، شرکت سنگ آهن گهر زمین سهامداران خود را برای شرکت در مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده فراخواندند.

همچنین در خبری دیگر، عضو هیات مدیره «وساخت» گفت: از آنجایی که گروه شرکت استراتوس به تنهایی حدود ۲۷ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد پس این رای نمی‌تواند تمام شرکت‌های زیر مجموعه «وساخت» را تحت تاثیر قرار دهد.

تجارت نیوز

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.