بورس وارد فاز اصلاحی نشده است / روند شاخص برمی‌گردد / رشد ارزش معاملات نشانگر بازگشت بازار است

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: نمی‌توان گفت که بازار سهام وارد فاز اصلاحی شده است؛ معمولا فاز اصلاحی وقتی می‌خواهد آغاز شود، چند روز قبل از آن سهم‌ها در محدوده حجم‌های بالا همراه با نوساناتی حركت كرده و در وضعيت متعادل قرار می‌گيرند و بعد از آن وارد فاز اصلاحی می‌شوند.

بازار-سهام-وارد-فاز-اصلاحی-نشده-است

به گزارش ریچ بورس، بازار سهام که از دقایق ابتدایی امروز روند مثبتی را همچون روز گذشته در پیش گرفته بود، ناگهان وارد فاز اصلاحی شده و کلیت بازار را سرخ پوش کرد.

برخی از منابع خبری علت این ریزش را اختلال در هسته معاملات و سایت فناوری اطلاعات عنوان و تصریح کردند که عدم نمایش صحیح قیمت‌ها سبب شده تا معامله‌گران سفارش‌های خود را تا منفی پنج در سیستم ثبت کنند. همین مساله زمینه‌ساز تشکل صف‌های فروش شده است.

اما منابع خبری از سازمان بورس، اختلال در هسته و سامانه معاملات را تکذیب و صرفا عنوان کردند که سایت مدیریت فناوری دچار مشکل شده که هم‌اکنون در حال اصلاح ایرادات است. در عین حال به نظر می‌رسد ریزش دقایق فعلی بازار با وجود گستردگی دامنه آن، اما از ارزش معاملات کم نکرده است. چرا که به سرعت شاهد رشد ارزش معاملات هستیم. کارشناسان این مساله را تا حدی نشانگر بی‌پشتوانه بودن ریزش فعلی دانسته و از نگاه آنها می‌توان امیدها را برای رسیدن به تعادل زنده نگه داشت.

بورس وارد فاز اصلاحی نشده است

در همین راستا و برای ارزیابی رفتار بازار ، ولید هلالات، مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری اقتصاد بیدار به تجارت‌نیوز می‌گوید:«بنده از صبح تا به الان متوجه اختلال در سامانه نشده‌ام، بنابراین بعید می‌دانم که مشکل خاصی را داشته باشیم. در عین حال نمی‌توان گفت که بازار وارد فاز اصلاحی شده است؛ معمولا فاز اصلاحی وقتی می‌خواهد آغاز شود، چند روز قبل از آن سهم‌ها در محدوده حجم‌های بالا همراه با نوساناتی حرکت کرده و در وضعیت متعادل قرار می‌گیرند و بعد از آن وارد فاز اصلاحی می‌شوند.»

وی در ادامه افزود: «بنابراین وقتی بازار ناگهان به صورت شارپ منفی می‌شود، معمولا خیلی سریع به تعادل می‌رسد. در بسیاری از سهم‌ها شاهد آن هستیم که بدون پشتوانه بنیادین رشد کرده‌اند. همچنین سهم‌های متعدد دیگری هم وجود دارند که با وجود توجیه‌های بنیادین قوی و ارزنده بودن، رشد نکرده‌اند. بنابراین نمی‌توان بازار را از یک منظر مشاهده و بررسی کرد.»

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:«در حال حاضر شاهد چند دستگی در بازار هستیم؛ در نتیجه نمی‌توان برای کلیت بازار حکم صادر کرد و باید سهم به سهم ارزیابی را انجام داد.»

هلالات در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه در بازار کدام دسته غالب هستند؟ عنوان کرد: «به لحاظ تعدادی سهم‌هایی غالب هستند که ارزنده نیستند و باید اصلاح شوند. اما سرمایه‌گذاران این سهم‌ها را می‌توان در دسته تازه واردین قرار داد و آنها نیز عموما سرمایه‌های زیادی را وارد بازار و به ویژه این سهم‌ها کرده‌اند.»

مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری اقتصاد بیدار عنوان کرد:« با وجود این، به دلیل بازدهی بالای بازار باید انتظار همچین رفتاری را هم می‌اشتیم. بنابراین نباید گفت که بازار وارد فرآیند اصلاحی شده است. با توجه به مواردی که مطرح شد، شاید در روز بعد شاهد معاملات مثبت باشیم یا اینکه بازار به تعادل می‌رسد.»

وی در ادامه افزود:« قاعدتا اگر به سمت تعادل برود، باید منتظر بود که در روزهای آینده وارد فرآیند اصلاحی بشویم.»

هلالات در بخش دیگری از اظهارات خود به لزوم بررسی ارزش معاملات در این فضا اشاره کرد و گفت:« این مساله به صورت علمی مطرح نشده و ماحصل تجربه است؛ وقتی که در این شرایط شاهد ارزش معاملات بالای بازار هستیم، نشان می‌دهد که حجم ورود پول به بازار بالا است و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، وارد فاز اصلاحی نخواهیم شد.»

وی در ادامه افزود:« اما طبیعی است که رفتار اپیدمی رو به بالا همواره اصلاح اپیدمی را به دنبال خود خواهد داشت. ما شاهد منفی بودن سهم‌هایی هستیم که در روزهای اخیر اصلا رشد نکرده‌اند. درحالی که در این بازار فشار فروش روی آنها حس می‌شود.»

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه این روند به تعادل می‌رسد، عنوان کرد:« بنابراین نمی‌توان با منفی امروز بازار سهام حکم قطعی را در خصوص ورود به فاز اصلاحی صادر کرد. باید رفتار بازار را در روزهای آینده مشاهده کرد و بعد از آن نتیجه گرفت.»

مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری اقتصاد بیدار در پایان تاکید کرد:« در بررسی‌های خود باید نیم نگاهی هم به ارزش معاملات داشت؛ ارزش معاملات اگر بالا بماند و بازار منفی باشد، این امید وجود دارد که بازار سهام بتواند به تعادل برسد. در عین حال باید تاکید کرد بهترین حالت برای بازار، رسیدن به تعادل است. نه ریزشی را شاهده باشیم و نه وارد روند رشدی مثل روزهای اخیر باشیم.»

منبع: تجارت نیوز

Leave a Comment

Your email address will not be published.