بازتاب سرمای بهمن در عملکرد واسطه‌های بورسی

گارد احتیاطی بورس‌بازان در قبال برخی نگرانی‌های غیراقتصادی و مباحث سیاسی که مانع حرکت صعودی شاخص کل بورس در بهمن ماه شد در این ماه نیز عملکرد درخشانی نداشت.

بازتاب-سرمای-بهمن-در-عملکرد-بورس

به گزارش ریچ بورس، بازار سهام در حالی با کاهش پنج درصدی شاخص کل در بهمن ماه مواجه شد که در این ماه بررسی عملکرد کارگزاران بورس نیز همگام با شرایط نامطلوب بازار، چندان درخشان نبود.

به‌طوری‌که عملکرد ماه گذشته کارگزاران فعال در بازار نشان از ثبت معاملات بیش از ۱۹هزار میلیارد تومانی دارد که در مقایسه با عملکرد دی ماه، کاهش ۳۴درصدی یافته است.

البته عملکرد این نهادهای مالی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد قابل‌توجه ۵۸درصدی را نشان می‌دهد. به‌طوری‌که ارزش خرید و فروش‌های کارگزار‌های فعال بورسی در دوره یک ماهه بهمن‌ماه سال ۹۶ معادل ۱۲هزار میلیارد تومان بوده است.

در حالی که انتظار می‌رفت شاخص کل بورس با تقویت جریان اطلاعات از مجرای انتشار صورت‌‌های مالی میان‌دوره‌ای شرکت‌ها و رشد قیمت جهانی به حرکت صعودی خود در بهمن‌ماه ادامه دهد، اما گارد احتیاطی بورس‌بازان در قبال برخی نگرانی‌های غیراقتصادی و مباحث سیاسی مانع این روند شد.

به‌طوری‌که در نهایت شاهد ثبت عقبگرد هشت کانالی نماگر اصلی بازار در این ماه بودیم. روند مزبور در معاملات کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نیز سرایت کرد. به‌طوری‌که در مجموع بهمن‌ماه خرید و فروش بیش از ۱۹هزار میلیارد تومانی در کارنامه این نهادهای مالی ثبت شد که در مقایسه با ماه‌های قبل، کاهش نسبی داشته است.

سردرگمی سهامداران

در این راستا یوسف پاشانژاد از فعالان بازار سرمایه معتقد است رفتار معامله‌گران در بهمن‌ماه ناشی از شرایط نامساعد و سردرگمی آنها بود. این عامل سبب شد تا حجم داد‌و‌ستدها در این ماه با کاهش همراه شود.

وی در ادامه افزود: در حالی ماه‌های گذشته شاهد خرید و فروش‌های مناسبی بودیم که این موضوع تحت تاثیر حرکت آغاز شده از مهرماه بود. به‌طوری‌که همچنان تاثیر این موضوع بر خرید و فروش‌های معامله‌گران در دی ماه قابل مشاهده بود. ولی روند مزبور در بهمن‌‌ماه با توجه به افزایش تورم انتظاری با افت مواجه شد.

پاشانژاد در ادامه به مسائل سیاسی رخ‌داده در این ماه اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر صدور بیانیه مربوط به آخرین جلسه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF نیز بر روند معاملات سرمایه‌گذاران بورسی تاثیرگذار بود. ‌به این ترتیب می‌توان عنوان کرد که شرایط نااطمینانی سبب شد تا شاهد کاهش خرید و فروش‌ها در ماه گذشته باشیم.

نگاهی به برترین‌ کارگزاری‌های ماه

به این ترتیب بهمن‌ماه با خرید و فروش بیش از ۱۹هزار میلیارد تومانی کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه پایان یافت. در این میان طبق روال دوره‌های قبل، درصد بالایی از خرید و فروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود به‌طوری‌که ۵۷درصد از کل معاملات این ماه تنها از کانال ۲۰ کارگزاری صورت گرفت.

در صدر این خرید و فروش‌ها کارگزاری مفید قرار داشت که با اختلاف زیادی از دیگر کارگزاری‌ها به تنهایی ۶/ ۱۰درصد از خرید و فروش‌های این ماه را به خود اختصاص داد.

این کارگزاری در مجموع بهمن‌ماه به معامله بیش از ۲هزار میلیارد تومان اوراق بهادار پرداخته که بخش عمده‌ای از این رقم یعنی ۹۰درصد آن به معاملات الکترونیکی تعلق داشته است. به‌طوری‌که سهم معاملات آنلاین در کارگزاری مفید بیش از یک هزار و ۸۰۰میلیارد تومان بوده است.

در ادامه این روند نیز دو کارگزاری آگاه و حافظ به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم برترین کارگزاری‌های بهمن‌ماه قرار گرفتند. به‌طوری‌که ارزش معاملات کارگزاری آگاه با یک‌هزار و ۵۲میلیارد تومان خرید و فروش، ۳۶/ ۵ درصد از کل معاملات این نهادهای مالی در بهمن‌ماه بود.

این کارگزاری نیز بخش عمده‌ای از معاملات خود را در خرید و فروش‌های آنلاین داشت. به‌طوری‌که ۸۰درصد معاملات آن به‌صورت الکترونیکی بوده است.

این روند در کارگزاری بانک حافظ نیز با دادوستد یک‌هزار و ۳۴ میلیارد تومانی دنبال شد.

این کارگزاری نیز ۲۷/ ۵ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داد. البته کارگزاری حافظ در ماه گذشته ۱۵۷میلیارد تومان را به معاملات عمده اختصاص داده است. اما بیشتر خرید و فروش‌های آن به‌صورت عادی بوده که از ارزشی بالغ بر ۶۹۰میلیارد تومان برخوردار است.

کارگزاری صبا تامین و بانک پاسارگاد نیز هر کدام سه درصد از کل مبادلات بهمن‌ماه را به خود اختصاص دادند که سهم هر کدام حدود ۶۰۰میلیارد تومان بوده است.

در کارگزاری صباتامین بیشتر معاملات صورت گرفته به‌طور عادی بوده که از ارزشی بالغ بر ۵۰۰میلیارد تومان برخوردار است. اما کارگزاری بانک پاسارگاد سهمی تقریبا مساوی در معاملات آنلاین و عادی داشته که بیش از ۲۰۰میلیارد تومان آن در معاملات الکترونیکی و ۲۸۰میلیارد تومان نیز در معاملات عادی بوده است.

در ادامه این روند نیز هفت کارگزاری از جمله فارابی، تدبیرگران فردا، بانک پارسیان، بانک ملت، مبین سرمایه، بانک تجارت و بانک ملی ایران قرار داشتند که هر کدام دو درصد از کل خرید و فروش‌های ثبت شده در بهمن‌ماه را به خود اختصاص دادند.

در این میان کارگزاری بانک پارسیان و بانک ملی ایران خرید و فروش‌هایی به‌صورت عمده نیز داشتند. به‌طوری‌که سهم هر کدام در این نوع از معاملات به ترتیب ۱۱میلیارد تومان و ۱۵۷میلیارد تومان بود.

رصد ضعیف‌ترین‌ها

این در حالی است که کارگزاری پارس‌نمودگر ضعیف‌ترین کارگزاری در این ماه شناخته شد. این نهاد مالی تنها حدود ۴/ ۶میلیون تومان خرید و فروش داشته است که تمامی آن نیز به‌صورت الکترونیکی بوده است.

کارگزاری ارزش‌آفرین الوند نیز در حالی به‌عنوان دیگر نهاد مالی با فعالیت اندک شناخته شده است که حجم مبادلات آن ۸۹۲ میلیون تومان بود.

کارگزاری‌های فولاد مپنا، ایران سهم، جهان سهم، سهم آذین، نمادشاهدان، سهم یار، آبتین استاک، دنیای نوین و امید سهم نیز از جمله دیگر کارگزاری‌های ضعیف در بهمن‌ماه بودند که سهم هر کدام از کل خرید و فروش‌های این ماه کمتر از ۱/ ۰درصد بود.

دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.