تحلیل بنیادی باما (کاما)

شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتا با استخراج ماده اولیه از معادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید می کند.

تحلیل-بنیادی-باما-کاما

معرفی شرکت

تحلیل بنیادی باما (کاما) : شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتا با استخراج ماده اولیه از معادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید می کند. همچنین شرکت با در اختیار داشتن ۹۸ درصد از مالکیت شرکت ذوب روی اصفهان عملا ظرفیت ۱۲ هزار تن تولید شمش روی را نیز در مجموعه خود در اختیار دارد و می تواند به طور پیوسته مراحل تولید را از خاك معدن تا شمش روی طی کند. مهم ترین محصول شرکت اصلی، کنسانتره سولفور روی و سرب است . مالکیت معادن موجب شده است که این شرکت برای تولید روی با مشکل مواجه نباشد و حاشیه سود ناخالص آن از باقی شرکت های حاضر در بازار سرمایه بیشتر باشد.

سرمایه و سهامدارن شرکت

جدول زیر ترکیب سهامداران شرکت را در پایان نه ماهه نخست سال جاری نشان می دهد:

گروه صنعتی امیر با ۴۸ درصد مالکیت مهمترین سهامدار شرکت می باشد که البته شرکت زیر مجموعه خدماتی بازرگانی پیمان امیر نیز مالکیت ۱۲ درصدی کاما را دارد که مجموعا بیش از ۶۰ درصد از مالکیت شرکت باما در اختیار گروه امیر می باشد.

سرمایه شرکت بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده از مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال به ۱۰۰۰ میلیارد ریال از محل آورده نقدی و یا مطالبات افزایش یافته که در تاریخ آذر ۱۳۹۷ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

ترازنامه

جدول زیر ترازنامه شرکت را در نه ماهه ۹۷ و همچنین سال مالی ۹۶ نشان می دهد(میلیون ریال)

مجموع دارایی های شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۳،۸۹۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان سال مالی قبل با رشد ۶۶ درصدی همراه شده است. مبلغی در حدود ۲،۹۲۸ میلیارد ریال معادل ۷۵ درصد از دارایی های شرکت در طبقه دارایی های جاری که مهمترین آنها به دریافتنی های تجاری، موجودی مواد و کالا و پیش پرداخت ها اختصاص دارد.

دریافتنی های تجاری شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری ۱،۸۵۱ میلیارد ریال بوده که ۵۸۶ درصد نسبت به پایان سال مالی قبل رشد داشته که عمدتا به سایر مشتریان اختصاص داشته است و در کنار آن ۱۴۲ میلیارد ریال نیز دریافتنی از شرکت ذوب روی اصفهان(از زیرمجموعه های شرکت) می باشد.

نمودار زیر دریافتنی های تجاری شرکت را در کنار مبلغ فروش طی چند سال اخیر نشان می دهد:

مطابق با نمودار بالا، دریافتنی های تجاری شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری با رشد چشمگیری همراه شده است از سویی دیگر از میزان موجودی نقد و سپرده های بانکی شرکت نیز کاسته شده است.

شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۷۱۴ میلیارد ریال موجودی مواد و کالا داشته که عمده بخش آن به کنسانتره سولفور روی، کنسانتره سولفور سرب و شمش، ورق و سرباره روی اختصاص داشته است. حدود ۹۶ میلیارد ریال نیز به قطعات و لوازم مصرفی اختصاص دارد. قابل ذکر اینکه موجودی انبار به میزان ۱۶۴ میلیارد ریال از بابت آتش سوزی و انفجار و زلزله بیمه می باشد.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۴۱ میلیارد ریال بوده است که ۹۴ درصد نسبت به پایان سال مالی قبل کاهش داشته است که این طبقه از صورت مالی شرکت به سپرده های یکساله نزد بانک های سپه، ایران زمین و خاورمیانه اختصاص دارد.

نکته: همانطور که در بالا توضیح داده شده است از میزان سپرده های یکساله شرکت در نه ماه نخست سال نسبت به پایان سال قبل کاسته شده است اما از سویی دیگر به دریافتنی ها و همچنین به موجودی های شرکت نیز افزوده شده است که این جا به جایی در ترازنامه شرکت مطلوب به نظر نمی رسد.

مجموع بدهی های شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۵۸۸ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۲۵۵ میلیارد ریال پایان سال مالی قبل با رشد ۱۳۰ درصدی همراه شده است که این امر به دلیل رشد پرداختنی ها و همچنین سود سهام پرداختنی شرکت در این برهه بوده است.

پرداختنی های شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری ۴۹۶ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۲۲۲ میلیارد ریال سال مالی قبل با رشد ۱۲۲ درصدی همراه بوده است. از ۴۹۶ میلیارد ریال پرداختنی های شرکت حدود ۲۸۴ میلیارد ریال به پرداختنی های غیر تجاری و ۲۱۱ میلیارد ریال نیز به پرداختنی های تجاری اختصاص دارد. عمده پرداختنی های تجاری کاما به شرکت زیرمجموعه بهپوران صفه، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی(خرید خاک)، شرکت سرب و روی شاهین روی(پیمانکار)، شرکت سد تجارت دماوند و … می باشد و پرداختنی های غیرتجاری نیز به سپرده بیمه پیمانکاران، سازمان مالیاتی، سپرده حسن انجام کار و … اختصاص دارد.

سود انباشته شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۲،۲۶۱ میلیارد ریال بوده است که ۲،۲۶۱ ریال به ازای هر سهم می باشد.

تولید و فروش

شرکت باما به تولید انواع کنسانتره سولفور روی و سرب می پردازد که در مراحلی از فرایند تولید کنسانتره سولفور روی تبدیل به شمش روی می شود و به عنوان محصول نهایی به فروش می رسد.

جدول زیر ظرفیت تولیدی شرکت را نشان می دهد:

مطابق با جدول بالا شرکت باما در تولید سولفور پایین تر از ظرفیت اسمی کار می کند که یکی از دلایل آن را می توان در کمبود خاک معدنی مورد استفاده جستجو کرد. شرکت های زیرمجموعه ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان نیز نزدیک به ظرفیت اسمی مشغول به فعالیت می باشند.

مبلغ فروش شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۱،۶۹۵ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد ۵۵ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب سبد فروش شرکت را در نه ماهه نخست سال جاری نشان می دهد:

کنسانتره سولفور روی صادراتی: یکی از محصولات مهم شرکت کنسانتره سولفور روی می باشد. این محصول که تماما صادر می شود با مبلغی بالغ بر ۸۲۰ میلیارد ریال سهمی ۴۸ درصدی از سبد فروش شرکت در نه ماهه نخست سال داشته است. کاما در این برهه زمانی حدود ۹٫۲ هزار تن از این محصول را با میانگین نرخ ۸۹ میلیون ریال به ازای هر تن فروخته است این در حالی است که شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری ۵٫۵ هزار تن کنسانتره سولفور روی و با میانگین نرخ ۷۴٫۲ میلیون ریال به ازای هر تن فروخته بود بنابراین شاهد رشد نرخ فروش محصول در فصل پاییز و همراستا با جهش قیمتی ارز بوده ایم.

توضیح اینکه شرکت در نه ماهه نخست سال مالی قبل حدود ۱۰،۳ هزار تن از این محصول فروخته بود که ۱۰ درصد بالاتر از نه ماهه نخست سال جاری می باشد.

محصول کنسانتره سولفور روی در فرایند تولید شمش روی نیز استفاده می شود بنابراین اگر  کمی دقت کنیم در می یابیم که کاما در نه ماهه نخست سال قبل ۱۷ هزار تن کنسانتره سولفور روی تولید کرده بود که ۱۰ هزار تن از آن را فروخته و مابقی را به شمش روی تبدیل کرده بود که موفق شد در آن برهه ۱٫۸ هزار تن شمش روی بفروشد این در حالی است که شرکت در نه ماهه نخست سال جاری ۲۰ هزار تن کنسانتره سولفور روی تولید کرده است(۱۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل) که ۱٫۸ هزار تن را به شمش روی تبدیل کرده است و ۱ هزار تن از آن را فروخته است. بنابراین می توان گفت شرکت در میزان تولیدات از مدت مشابه سال قبل بهتر عمل کرده است.

نمودار زیر روند نرخ فروش این محصول را طی ماه های اخیر نشان می دهد (ریال به کیلوگرم)

مطابق با نمودار بالا نرخ فروش محصولات رو به رشد می باشد اما از آنجایی که فروش مقداری شرکت روند با ثباتی را طی نمی کند در ماه هایی از سال با وجود میزان تولیدات مناسب اما شرکت محصولات خود را به فروش نمی رساند.

 • کنسانتره سولفور سرب یکی دیگر از محصولات مهم شرکت می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر ۵۸۶ میلیارد ریال در نه ماهه نخست سال مالی جاری سهمی ۳۵ درصدی از سبد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت در نه ماهه نخست سال جاری حدود ۶ هزار تن از این محصول را با میانگین نرخ ۹۶٫۶ میلیون ریال به ازای هر تن فروخته است که تماما صادراتی است. این در حالی است که شرکت در نیمه نخست سال جاری ۳٫۶ هزار تن از این محصول فروخته بود و در سه ماهه سوم سال نیز موفق به فروش ۲٫۴ هزار تن از آن شده است که عملکرد خوبی می باشد.

مقدار فروش کنسانتره سولفور سرب در نه ماهه نخست سال قبل نیز ۵٫۶ هزار تن بوده است که کمی کمتر از سال جاری می باشد بنابراین شرکت از لحاظ فروش مقداری کمی جلوتر از سال قبل بوده است. البته به این نکته نیز باید دقت شود که فروش مقداری شرکت از روند خاصی تبعیت نمی کند و بنا به فعالیت های تیم فروش و رایزنی های صورت گرفته با مشتریان، محصولات خود را به فروش می رساند.

نرخ فروش کنسانتره سولفور سرب در سال جاری در نمودار زیر آمده است(ریال به کیلوگرم)

سهم فروش صادراتی شرکت از سبد فروش در پایان سال مالی قبل ۸۳ درصد بوده است این در حالی است که میزان صادرات شرکت در نیمه نخست سال جاری نیز ۸۷ درصد بوده است که در نه ماهه نخست سال جاری به ۹۰ درصد رسیده است. شرکت در نه ماهه نخست سال جاری مجموعا ۱۸٫۳ میلیون دلار صادرات داشته است که میانگین نرخ تسعیر ارز نیز ۸۲،۹۹۳ ریال به ازای هر دلار بوده است.

نمودار زیر روند قیمت جهانی فلز روی را در ماه های اخیر نشان می دهد(دلار به تن)

به نظر می رسد با توجه به احتمال توافق تجاری آمریکا و چین و کاهش تنش تجاری، تقاضا برای کامودیتی ها افزایش پیدا کند و بتوانند در مسیر صعودی قرار گیرند.

نمودار زیر روند فروش، بهای تمام شده و سود شرکت را طی سال های اخیر نشان می دهد(میلیارد ریال)

مطابق با نمودار بالا به وضوح شاهد رشد مبلغ فروش شرکت در سال های اخیر هستیم به طوری که فروش شرکت از ۷۷۶ میلیارد ریال در سال ۹۲ به ۱،۷۹۵ میلیارد ریال در سال ۹۶ رسیده است. در سال مالی جاری نیز شرکت عملکرد خوبی داشته است و در نه ماهه نخست سال جاری موفق به فروش حدود ۱۷۰۰ میلیارد ریالی شده است که نزدیک به فروش کل سال مالی قبل می باشد.

با دقت به نمودار بالا ملاحظه می شود که معمولا طی سال های اخیر مبلغ سود خالص شرکت بالاتر از سود ناخالص ان بوده است که دلیل این امر را باید در سود سرمایه گذاری ها و سود سپرده بانکی جستجو کرد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۵۶۸ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۶۳۶ میلیارد ریال مدت مشابه سال مالی قبل با کاهش ۱۱ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را در نه ماهه نخست سال جاری نشان می دهد:

شرکت در نه ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۵۳۶ میلیارد ریال مواد مستقیم مصرف کرده است که ۶۵ درصد از مجموع بهای تمام شده محصولات تولید شده بوده است که البته در پایان این دوره نیز ۴۱۴ میلیارد ریال نیز موجودی کالای ساخته شده پایان دوره داشته است که نسبت به ۱۵۳ میلیارد ریال کالای اول دوره رشد داشته است. بنابراین خالص تغییرات موجودی کالای ساخته شده از بهای تمام شده کالاهای تولید شده کسر می شود تا به بهای تمام شده کالای فروش رفته برسیم.

 • عمده قسمت بهای تمام شده شرکت به بهای مواد استخراجی اختصاص می یابد که حدود ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که از بین بخش زیادی به هزینه استخراج پیمانکاران تعلق دارد.

نکته: شرکت باما از معادنی استخراج می کند که مالکیت آن در اختیار شرکت می باشد بنابراین نسبت به دیگر شرکت هایی که حق انتفاع پرداخت می کنند از وضعیت بهتری برخوردار می باشد و هزینه مواد مصرفی کمتری را متحمل می شود البته بخش کمی از خاک معدنی مورد نیاز را نیز خریداری می کند که با اهمیت نمی باشد.

جدول زیر هزینه استخراج پیمانکاری را نشان می دهد:

مطابق با جدول بالا، کاما بیشترین استخراج را از معادن گوشفیل  و رومرمر داشته است. هزینه استخراج از معدن رومرمر پایین تر از معادن دیگر است به طوری که در نیمه نخست سال مالی جاری ۵۸۰ هزار ریال به ازای هر تن بوده است این در حالی است که برای معدن گوشفیل ۶۴۰ هزار ریال به ازای هر تن بوده است.

هزینه استخراج در نیمه نخست سال جاری حدودا ۱۵ درصد نسبت به پایان سال مالی قبل رشد داشته است اما شرکت اعلام کرده است که هزینه های استخراج در نیمه دوم سال ۲۰-۵۰ درصد رشد کرده است.

 • هزینه سربار شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۲۵۴ میلیارد ریال بوده است که عمده قسمت آن مربوط به هزینه مواد مصرفی، هزینه استهلاک، حقوق و دستمزد و هزینه انرژی می باشد.
 • هزینه حقوق و دستمزد در ادامه سال مالی جاری تغییرات زیادی نخواهد کرد و هزینه استهلاک نیز روندی خطی دارد اما هزینه های مواد مصرفی و انرژی با رشد همراه خواهند بود.

هزینه عمومی و اداری فروش: این هزینه ها در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۸۷ میلیارد ریال مدت مشابه سال مالی قبل با رشد ۴۹ درصدی همراه بوده است. حدود ۶۳ میلیارد ریال از ۱۳۰ میلیارد ریال مذکور به هزینه های اداری و ۶۷ میلیارد ریال نیز به هزینه های توزیع و فروش اختصاص یافته است.

هزینه های اداری به نظر می رسد در ادامه سال نیز روندی خطی را طی کند اما هزینه های توزیع و فروش که بیش از نیمی از هزینه های عمومی اداری را شامل شده است با رشد قابل ملاحظه ای همراه شود.

سایر درامدهای عملیاتی و غیرعملیاتی

شرکت در نه ماهه سال مالی جاری بالغ بر ۱۵۲ میلیارد ریال سود تسعیر ارز شناسایی کرده است این در حالی است که کاما در پایان سال مالی قبل (۱٫۸) میلیارد ریال زیان تسعیر ارز شناسایی کرده بود.

مطابق با جدول بالا شرکت طی دوره جاری ۱۸٫۳ میلیون دلار درامد ارزی داشته است که با نرخ متوسط ۸۲،۹۹۳ ریال به ازای هر دلار تسعیر شده است.

کاما در پایان نه ماهه نخست سال جاری حدود ۱۷٫۵ میلیون دلار مطالبات ارزی دارد که با نرخ ۹۳،۱۹۴ ریال به ازای هر دلار تسعیر شده است و در صورت های مالی منتشر شده است بنابراین اگر در انتهای سال مالی نرخ تسعیر ارز با رشد همراه شود، شرکت از این محل می تواند سود تسعیر ارز شناسایی کند.

 • سایر درامدهای غیرعملیاتی شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۶۶ میلیارد ریال بوده است که ۶۴ میلیارد ریال از آن به درآمد سرمایه گذاری اختصاص دارد. شرکت از دو محل سود سپرده و سود حاصل از سود تقسیمی شرکت های زیرمجموعه درآمد کسب می کند.

کاما در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری ۶۴ میلیارد ریال سود سپرده بانکی داشته است و درامدی از قبال شرکت های زیرمجموعه شناسایی نکرده است که البته سود تقسیمی شرکت های زیرمجموعه در پایان سال مالی محقق می شود. کاما در پایان سال مالی قبل حدود ۱۰۰ میلیارد ریال سود سپرده بانکی و ۶۷ میلیارد ریال نیز سود تقسیمی شرکت های زیرمجموعه دریافت کرده است که به نظر می رسد سود سپرده بانکی به دلیل کاهش موجودی نقد نزد بانک ها با کاهش همراه شود و سود سرمایه گذاری در شرکت ها نیز به دلیل رشد چشمگیر شرکت های زیرمجموعه با رشد قابل ملاحظه ای همراه شود.

شرکت های زیر مجموعه شرکت کاما در ادامه آمده است:

از مهمترین زیرمجموعه های شرکت می توان به ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان اشاره کرد که عمده درآمد سرمایه گذاری شرکت از محل سود تقسیمی این دو شرکت می باشد.

 • شرکت ذوب روی اصفهان که مهمترین زیرمجموعه شرکت می باشد و به تولید و فروش شمش روی می پردازد در دوره منتهی به آذر ۹۷ با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریالی حدود ۶۲۴ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال مالی قبل ۲۸۲ میلیارد ریال سود خالص شناسایی کرده بود. بنابراین شاهد ۲٫۵ برابر شدن سود خالص شرکت در سال مالی جاری نسبت به سال قبل هستیم. شایان ذکر است که سرمایه شرکت از مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریالی به ۶۰۰ میلیارد ریال از محل سود انباشته در دی ماه در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است که با این وجود می توان انتظار تداوم سودآوری شرکت در ماه های آتی نیز باشیم.
 • شرکت شاهین روی سپاهان یکی دیگر از زیرمجموعه های شرکت می باشد که در نه ماهه منتهی به آذر ۹۷ با سرمایه ۳۰ میلیارد ریالی حدود ۳۳ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است این در حالی است که شرکت در پایان سال مالی قبل ۲۰ میلیارد ریال سود خالص شناسایی کرده بود.
 • سود تقسیمی پیشنهاد شده نیز ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است.

مفروضات برآورد کارشناسی سود شرکت

برای سه ماهه چهارم سال مالی جاری
 • مقدار فروش متناسب با روند ماه های گذشته و سال گذشته
 • نرخ شمش روی ۲،۵۰۰ دلار به ازای هر تن برآورد شده است
 • نرخ دلار ۸۵،۰۰۰ ریال
 • هزینه پیمانکاری با ۳۰ درصد رشد نسبت به نیمه نخست سال در نظر گرفته شده است
 • درصد تقسیم سود نقدی شرکت های زیر مجموعه ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است.

برای سال مالی ۹۸

 • مقدار فروش متناسب با سال مالی ۹۷
 • نرخ شمش روی ۲،۵۰۰ دلار به ازای هر تن برآورد شده است
 • نرخ دلار ۱۰۵،۰۰۰ ریال
 • هزینه پیمانکاری مطابق با نیمه دوم سال مالی ۹۷ در نظر گرفته شده است
 • درصد تقسیم سود نقدی شرکت های زیر مجموعه ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است.

شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۶۵۱ ریال سود محقق کرده است که این رقم در نه ماهه نخست سال مالی به ۱،۲۱۴ ریال رسیده است. بنابراین می توان گفت شرکت در سه ماهه سوم سال جاری و در پی جهش قیمتی ارز، سود خود را با رشد قابل ملاحظه ای همراه کرده است به طوری که سود هر سهم در سه ماهه سوم سال(۵۶۳ ریال) حدودا معادل سود شش ماهه نخست سال جاری(۶۵۱ ریال) بوده است.

با توجه به مفروضات برآوردی، شرکت می تواند در سال مالی ۹۷ به سود ۲۴۰ تومانی به ازای هر سهم دست یابد و برای سال مالی آتی تحقق سود ۳۸۵ تومانی به ازای هر سهم دور از ذهن نیست. البته باید یادآور شد که کشور با متغیرهای فراوان سیاسی اقتصادی همراه می باشد که به راحتی می تواند سیاست های شرکت را با خدشه همراه سازد و به طور کل آن را تغییر دهد.

نسبت مالی

جدول زیر نسبت مالی شرکت را در چند سال اخیر نشان می دهد:

بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت طی سال های اخیر روندی رو به رشد داشته است که در پی رشد سود خالص شرکت در این سال ها بوده است.

نسبت جاری و آنی شرکت در شرایط بسیار مطلوبی به سر می برد. نسبت جاری کاما از ۲٫۴ در سال ۹۴ به ۴٫۶ در سال ۹۶ رسیده است که این امر پتانسیل شرکت را در مواجهه با شرایط نامطمین افزایش می دهد.

نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص شرکت را طی سال های اخیر نشان می دهد:

مطابق با نمودار بالا حاشیه سود شرکت طی این سال ها با رشد مطلوبی همراه بوده است و از ۱۸ درصد در سال ۹۴ به ۶۶ درصد در نه ماهه ۹۷ رسیده است که با توجه به شرایط موجود و چشم انداز رشدی فلز روی در بازارهای جهانی، به نظر می رسد این روند تداوم داشته باشد.

جدول زیر تغییرات سودآوری شرکت را همراه با نوسانات نرخ ارز و نرخ جهانی روی نشان می دهد:

نتیجه گیری

شرکت باما در نه ماهه نخست سال مالی جاری عملکرد خوبی داشته است به طوری که سودآوری خود را نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد قابل ملاحظه ای همراه کرده است. محصولات شرکت که بخش عمده ای از آن صادراتی می باشد در سایه جهش قیمتی ارز و محاسبه نرخ تسعیر ارز بر مبنای سامانه نیما، موجب رشد درامدهای عملیاتی شرکت شده است اما از سویی دیگر با توجه به اینکه کاما مالک معادنی می باشد که از آن خاک معدنی استخراج می کند بنابراین رشد هزینه ها با شتاب کمتری نسبت به درامدهای آن رشد کرده است که این امر موجب رشد حاشیه سود ناخالص شرکت شده است.

نکته ای که باید به ان توجه کرد رشد سودآوری زیرمجموعه های شرکت می باشد به طوری که شرکت ذوب روی اصفهان سودآوری خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل چندین برابر شده است که احتمالا روند رشد سودآوری را در گزارشات آتی را شاهد باشیم.

با توجه به چشم انداز رشدی نرخ ارز در سال آتی در کنار انتظار تداوم رشدی قیمت جهانی فلز روی در سال بعد، به نظر می رسد کاما برای سرمایه گذاری بلند مدت گزینه ای کم ریسک باشد که البته متغیرهای سیاسی را نیز باید مد نظر قرار داد.

♦ کارگزاری دیدگاه آبان

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.