تحلیل بنیادی سیمان خزر (سخزر)

شرکت سیمان خزر در سال ۱۳۶۶ تاسیس شد و در اداره ثبت شرکت ها در تهران به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت سیمان خزر جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سهامی عام سیمان فارس و خوزستان می باشد. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه آن در لوشان واقع است.

تحلیل-بنیادی-سیمان-خزر

معرفی شرکت

تحلیل بنیادی سیمان خزر (سخزر): شرکت سیمان خزر در سال ۱۳۶۶ تاسیس شد و در اداره ثبت شرکت ها در تهران به ثبت رسید و در سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت سیمان خزر جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سهامی عام سیمان فارس و خوزستان می باشد. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه آن در لوشان واقع است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۳٫۵ میلیارد ریال بوده است که طی چندین مرحله به ۲۳۰ میلیارد ریال (شامل ۲۳۰ میلیون سهم به ارزش اسمی ۱،۰۰۰ ریال) تقسیم شده است.

جدول زیر ترکیب سهامداران شرکت را نشان می دهد:

شرکت سیمان فارس و خوزستان با مالکیت بیش از ۵۶ درصدی، از سهامداران عمده شرکت می باشد و به نوعی شرکت سیمان خزر از زیرمجموعه های آن محسوب می شود.

ترازنامه

جدول زیر ترازنامه شرکت را در نه ماهه نخست سال مالی جاری و همچنین پایان سال مالی قبل نشان می دهد(میلیون ریال)

 • مجموع دارایی های شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۱،۳۶۵ میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان سال مالی قبل با رشد ۱۷ درصدی همراه شده است. حدود ۵۹ درصد از دارایی های شرکت در طبقه جاری و ۴۱ درصد نیز در طبقه دارایی های غیرجاری قرار گرفته است.
 • دارایی های جاری شرکت در نه ماهه نخست سال مالی حدود ۸۰۲ میلیارد ریال بوده است که ۳۷ درصد نسبت به پایان سال مالی قبل رشد داشته است. عمده اقلام دارایی های جاری به دریافتنی های تجاری، موجودی مواد و کالا و موجودی نقد بر می گردد که با رشد نیز همراه شده اند.

دریافتنی های تجاری شرکت در این دوره حدود ۲۵۶ میلیارد ریال بوده است که با افزایش ۶۳ درصدی نسبت به پایان سال قبل همراه بوده است. دریافتنی های سخزر عمدتا از شرکت های ماورا تجارت خزر، نوآوران توسعه سبز درفک، کهن رادمان کاند، سیمان اوران خزر  بوده است

موجودی مواد و کالای شرکت نیز در این دوره حدود ۳۶۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان سال مالی قبل با رشد ۹ درصدی همراه بوده است. قطعات و لوازم مصرفی و همچنین کالای در جریان ساخت از موارد موجودی مواد و کالا می باشند. کلیه موجودی ها در مقایل خطرات آتش سوزی، سیل و زلزله تا مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال بیمه شده اند.

 • مجموع بدهی های شرکت در این دوره بالغ بر ۹۰۱ میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان سال مالی قبل با رشد ۱۴ درصدی همراه بوده است. پرداختنی های شرکت، سود سهام پرداختنی و تسهیلات مالی مهمترین بخش از بدهی های جاری را به خود اختصاص داده اند.
 • پرداختنی های شرکت در این دوره حدود ۱۷۰ میلیارد ریال بوده است که عمده بخش آن بدهی به شرکت ملی گاز گیلان(گاز مصرفی خط تولید کارخانه) می باشد.
 • تسهیلات مالی شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۲۳۶ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۲۳۸ میلیارد ریال پایان سال مالی قبل با کاهش ۱ درصدی همراه شده است. مانده تسهیلات پرداختنی شرکت به بانک ملی ایران، بانک توسعه صادرات ایران، بانک صادرات ایران و با نرخ های ۱۵-۱۸ درصد بوده است.

تولید و فروش

شرکت سیمان خزر به تولید و فروش کلینکر و سیمان می پردازد که ظرفیت تولید شرکت حدود ۴ هزار تن سیمان در روز می باشد. این در حالی است که شرکت در پایان ۱۱ ماهه نخست سال جاری حدود ۶۶۰ هزار تن سیمان فله تولید کرده است.

شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری بالغ بر ۶۶۳ میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ۵۲۲ میلیارد ریال مدت مشابه سال مالی گذشته با رشد ۲۷ درصدی همراه شده است. مبلغ فروش شرکت در سه ماهه نخست سال جاری حدود ۱۶۷ میلیارد ریال، در سه ماهه دوم سال جاری ۲۲۵ میلیارد ریال و در سه ماهه سوم سال به ۲۷۱ میلیارد ریال رسیده است که همراستا با رشد نرخ فروش محصولات، روندی صعودی به خود گرفته است.

نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در نه ماهه نخست سال جاری نشان می دهد:

سیمان پاکتی مهمترین محصول شرکت می باشد که با مبلغی بالغ بر ۳۵۲ میلیارد ریالی سهمی ۵۳ درصدی از سبد فروش شرکت را در این برهه زمانی به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره ۲۶۱ هزار تن از این محصول و با میانگین نرخ ۱،۳۴۶ ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی است که شرکت در دو ماهه نخست زمستان نیز موفق به فروش ۶۹ هزار تن از این محصول شده است که از این بابت نیز به درامد ۹۵ میلیارد ریالی دست یافته است و مجموع درامدهای خود را از بابت این محصول به ۴۴۷ میلیارد ریال رسانده است.

نمودار زیر روند نرخ فروش سیمان پاکتی را در سال مالی جاری نشان می دهد(ریال به کیلوگرم)

مطابق با نمودار بالا، نرخ فروش محصولات شرکت از اواسط تابستان و همگام با رشد نرخ ارز و دریافت مجوز افزایش نرخ محصولات از سازمان حمایت، با رشد همراه شده است به طوری که از ۱،۱۸۳ ریال به ازای هر کیلوگرم در تیر ماه به ۱،۴۶۳ ریال به ازای هر کیلوگرم در ابان ماه رسید و طی چند ماه افت جزیی به نرخ ۱،۴۱۳ ریال به ازای هر کیلوگرم در بهمن ماه رسیده است.

با توجه به رشد هزینه های شرکت در سال مالی آتی که هزینه های انرژی و پیمانکاری از مهمترین آنها می باشد بنابراین انتظار افزایش نرخ محصولات شرکت در سال مالی ۹۸ دور از ذهن نیست.

سیمان فله از دیگر محصولات مهم شرکت می باشد که در نه ماهه نخست سال مالی جاری با مبلغ فروشی بالغ بر ۲۶۴ میلیارد ریال سهمی ۴۰ درصدی از سبد فروش شرکت را در این برهه زمانی داشته است. شرکت در دو ماهه نخست فصل زمستان نیز موفق به فروش ۷۵ هزار تن سیمان فله شده است که از این محل به درامد ۹۱ میلیارد ریالی رسیده است و مجموع درامدهای خود را در ۱۱ ماهه نخست سال به ۳۵۶ میلیارد ریال از این محل رسانده است.

نمودار زیر نرخ فروش این محصول را در سال جاری نشان می دهد (ریال به کیلوگرم)

مطابق با نمودار بالا، نرخ فروش سیمان فله از اواسط تابستان و همگام با رشد نرخ ارز، با رشد خوبی همراه شده است و از ۱،۰۵۷ ریال به ازای هر کیلوگرم در تیر ماه به ۱،۲۵۲ ریال به ازای هر کیلوگرم در دی ماه رسیده است.

نمودار زیر فروش مقداری به همراه مبلغ فروش ماهانه شرکت را طی سال جاری نشان می دهد(مقدار به تن-مبلغ به میلیارد ریال)

مطابق با نمودار بالا، فروش مقداری شرکت از تیر ماه رو به کاهش گذاشته است که البته دلیل این امر را می توان انتظار شرکت برای افزایش نرخ فروش محصولات دانست به طوری که با اجرایی شدن افزایش نرخ، شاهد رشد فروش مقداری در ماه های بعد آن بوده ایم.

مبلغ فروش شرکت نیز در تابستان همراه با رشد نرخ فروش محصولات روندی صعودی به خود گرفته است و در ابان ماه نیز مبلغ فروش با ۹۸ میلیارد ریال به اوج خود رسیده است که همراستایی رشد نرخ فروش و فروش مقداری از دلایل آن بوده است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۴۴۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۳۵۲ میلیارد ریال مدت مشابه سال قبل با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را در نه ماهه نخست سال نشان می دهد:

مواد مستقیم مصرفی با ۶۹ میلیارد ریال سهمی ۱۴ درصدی از بهای تمام شده را به خود اختصاص می دهد. شرکت در این دوره ۷۳۶ هزار تن آهک و با میانگین نرخ ۴۸،۲۲۹ ریال به ازای هر کیلوگرم مصرف کرده است که دچار هزینه ۳۵ میلیارد ریالی از این محل شده است. گچ، آهن، پوزولان و مارل از دیگر مواد مصرفی شرکت می باشند که سهم ناچیزی از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده اند.

هزینه حمل مواد نیز از دیگر هزینه های شرکت می باشد که در طبقه مواد مستقیم مصرفی قرار گرفته است. شرکت در این دوره ۱۲ میلیارد ریال هزینه حمل مواد داشته است که در سال مالی آتی با رشد چشمگیری همراه خواهد شد.

سربار تولید مهمترین بخش از بهای تمام شده شرکت در نه ماهه نخست سال بوده است که با مبلغی بالغ بر ۳۹۳ میلیارد ریال سهمی ۸۰ درصدی از آن را به خود اختصاص داده است. هزینه حقوق و دستمزد، هزینه انرژی(آب، برقف گاز و سوخت) و هزینه مواد مصرفی از مهمترین اقلام هزینه سربار در این دوره بوده است.

هزینه سوخت و حقوق دستمزد پیمانکاران در نیمه دوم سال با رشد قابل ملاحظه ای نسبت به نیمه نخست سال همراه بوده است که در کنار آن رشد دو برابری هزینه های پاکت سیمان را نیز باید مد نظر قرار داد.

سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی

درامد حاصل از سرمایه گذاری شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری حدودا ۱۰ میلیارد ریال بوده است که عمدتا از بابت سود حاصل از سپرده گذاری، سود حاصل از فروش و تغییر ارزش سرمایه گذاری ها بوده است قابل ذکر اینکه سخزر در پایان سال مالی قبل حدود ۵٫۹ میلیارد ریال سود سرمایه گذاری محقق کرده بود.

شرکت در این دوره ۲۶ میلیارد ریال نیز سود ناشی از فروش ماشین آلات بلا استفاده داشته است که در سال مالی قبل درامدی از این محل شناسایی نکرده بود.

مفروضات برآوردی برای سال مالی ۹۸

 • مقدار فروش داخلی شرکت مطابق با سال مالی ۹۷ برآورد شده است
 • مقدار فروش صادراتی شرکت مطابق با سال مالی ۹۷ در نظر گرفته شده است
 • نرخ فروش سیمان پاکتی با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال مالی ۹۷ در نظر گرفته شده است
 • نرخ فروش سیمان فله با ۱۵ درصد افزایش نسبت به سال مالی ۹۷ برآورد شده است
 • نرخ فروش سیمان صادراتی متناسب با تغییرات نرخ ارز از ۸۵،۰۰۰ ریال در سال جاری به ۱۰۵،۰۰۰ ریال در سال ۹۸ برآورد شده است
 • نرخ فروش کلینکر به تناسب رشد سیمان پاکتی افزایش داده شده است
 • نرخ مواد مصرفی با ۳۰ درصد رشد نسبت به سال قبل
 • نرخ ارز ۱۰۵،۰۰۰ ریال به ازای هر دلار در نظر گرفته شده است

سود و زیان

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را طی سال مالی قبل و سال جاری نشان می دهد(میلیون ریال)

شرکت در دوره سه ماهه نخست سال مالی جاری ۷۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که این رقم در شش ماهه به ۲۲۸ ریال به ازای هر سهم رسیده است (۱۵۴ ریال سود هر سهم در سه ماهه دوم سال). سخزر در سه ماهه سوم سال جاری ۳۴۰ ریال به ازای هر سهم محقق کرده است تا جمع سود هر سهم شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری به ۵۶۸ ریال به ازای هر سهم برسد. با توجه به مفروضات مطرح شده، سخزر پتانسیل تحقق سود ۷۳۷ ریالی در سال مالی جاری و ۱،۰۰۲ ریالی در سال مالی آتی را داراست.

جدول زیر تغییرات سودآوری شرکت را در سال مالی ۹۸ در قبال تغییرات فروش مقداری و نرخ فروش نشان می دهد(تغییرات به درصد- سود هر سهم به ریال):

نسبت مالی

جدول زیر نسبت مالی شرکت را طی سال های اخیر نشان می دهد:

بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت در سال ۹۴ همگام با کاهش محسوس سود خالص شرکت با افت قابل ملاحظه ای همراه شده است و در محدوده های منفی قرار گرفت اما در سال ۹۵ و ۹۶ روند مثبتی به خود گرفت.

نسبت بدهی شرکت نیز در سال های اخیر تقریبا با ثبات بوده است که این نشان از عدم تغییر در ساختار مالی شرکت را نشان می دهد.

نسبت های نقدینگی شرکت در شرایط مطلوبی نمی باشد به طوری که نسبت جاری شرکت زیر ۱ و نسبت آنی شرکت در سال ۹۶ ۰٫۳۷ بوده است که این امر وضعیت شرکت را در شرایط غیرمترقبه با چالش مواجه خواهد کرد.

حاشیه سود ناخالص شرکت نیز پس از افت در سال ۹۴ به مدار صعودی برگشت که در نمودار زیر نشان داده شده است:

همانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود، حاشیه سود ناخالص شرکت از سال ۹۴ روندی رو به رشد داشته است و از ۱۶ درصد در سال ۹۴ به ۳۲ درصد در نه ماهه نخست سال ۹۷ رسیده است.

نتیجه گیری

شرکت سیمان خزر در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری عملکرد خوبی داشته است به طوری که سود ناخالص شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۲۶ درصدی، سود عملیاتی با رشد ۳۵ درصدی و سود خالص نیز با رشد ۳۵ درصدی همراه بوده است. نکته ای که باید به آن توجه داشت اینکه نرخ فروش محصولات شرکت از اواسط تابستان و همراستا با جهش قیمتی ارز رو به افزایش گذاشت و در آبان ماه به اوج خود رسید ولی در فصل زمستان با افت کمی همراه بوده است.

از سویی دیگر هزینه های شرکت نیز در این دوره با رشد همراه شده است به طوری که هزینه های پیمانکاری و مواد مصرفی غیر مستقیم رشدی محسوسی را تجربه کرده است. صنعت ساختمان به رکود رسیده است و بودجه های عمرانی کشور نیز با رشد همراه نبوده اند بنابراین اگر شرکت بتواند در سال مالی آتی میزان صادرات خود را افزایش دهد و همسو با آن شاهد رشد نرخ ارز نیز باشیم، سخزر با رشد درآمدی و بهبود وضعیت بنیادی مواجه خواهد شد و سودآوری خود را با بهبود قابل ملاحظه ای همراه خواهد کرد.

کارگزاری آبان

اشتراک گذاری: