تحلیل بنیادی شرکت تولید و صادرات ریشمک (دریشمک)

شرکت تولید و صادرات ریشمک (سهامی عام) در تاریخ ۱۳۴۸/۱۰/۱۱ در تهران به ثبت رسیده و در سال ۱۳۵۰ پس از انتقال دفتر شرکت از تهران به شیراز در اداره ثبت شرکت های شیراز به ثبت رسیده است.

تحلیل-بنیادی-شرکت-تولید-و-صادرات-ریشمک

معرفی شرکت

تحلیل بنیادی شرکت تولید و صادرات ریشمک (دریشمک): شرکت تولید و صادرات ریشمک (سهامی عام) در تاریخ ۱۳۴۸/۱۰/۱۱ در تهران به ثبت رسیده و در سال ۱۳۵۰ پس از انتقال دفتر شرکت از تهران به شیراز در اداره ثبت شرکت های شیراز به ثبت رسیده است. مرکز اصلی شرکت در شیراز واقع می باشد. شرکت تولید و صادرات ریشمک با نزدیک به نیم قرن تجربه در زمینه تولید محصولاتی مثل عصاره قالبی شیرین بیان و پودر عصاره شیرین بیان در حال فعالیت می باشد. شرکت دو نوع محصول به نام پودر و عصاره شیرین بیان تولید می نماید که در حال حاضر به علت رجحان قیمت پودر بر عصاره در بازارهای جهانی پودر به میزان بیشتری استحصال می‌شود.

فعالیت اصلی شرکت

فعالیت اصلی شرکت طبق ماده ۲ بند الف موضوع اصلی «ایجاد، تاسیس و تصدی واحد های تولیدی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی مرتبط با انواع فرآوردههای گیاهی، غذایی و داروئی و نیز مبادرت به هر گونه عملیات مالی، بازرگانی و نیز خرید و فروش کالا در داخل و خارج از کشور می باشد.» به موجب پروانههای بهرهبرداری شماره ۰۸۱۸۱۸۸ و ۸۴۹۹۱ به ترتیب مورخ ۱۳۷۶/۱۲/۲۸ و ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ ۱۴۴۴ که توسط اداره کل صنایع استان فارس صادر شده، بهرهبرداری از کارخانه شیراز با ظرفیت ۲۶۰۰ تن پودر و عصارهی شیرین بیان در تاریخ ۱۳۵۱/۰۶/۰۶ ۱۴۳۱ آغاز گردیده است. با انتقال کارخانه شیراز به محل جدید در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز واقع در منطقه لپویی در سال ۱۳۹۷ ظرفیت تولید پودر شیرین بیان در سنوات آتی به ۳۰۰۰ تن در سال خواهد رسید.

محصولات شرکت

شرکت دارای دو نوع محصول تولیدی می باشد :

 1. عصاره قالبی شیرین بیان که از گیاهی به همین نام استحصال می گردد، عصاره مذکور به صورت قالب های ۵ کیلویی تهیه و در کارتن های ۵ تایی و به وزن ۲۵ کیلوگرم بسته بندی و به خارج از کشور صادر می گردد.
 2. پودر شیرین بیان که از گیاهی به همین نام استحصال می گردد، پودر مذکور در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی بسته بندی و به خارج از کشور صادر می گردد.

گیاه شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی خودرو است و کمتر مورد کشت قرار گرفته است. قسمت مورد استفاده شیرین بیان، ساقههای زیر زمینی و ریشههای گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی می باشد. مهم ترین مادهای که موجب شیرینی شیرین بیان می شود ترکیب موجود در ریشه گیاه بنام اسید گلیسریزیک است که ۵۰ برابر شکر شیرینی دارد. این گیاه دارای خواص درمانی فراوانی مانند درمان زخم معده و سرطان معده، درمان سوء هاضمه، از بین بردن نفخ معده، برطرف کردن زخم و التهاب دهان، تهیه انواع شکلات و شیرینی و … می باشد.

اطلاعات بازار

ارزش دفتری هر سهم بر اساس اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای دوره‌ی ۳ ماهه‌ی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ (حسابرسی نشده) منعکس گردیده است.

سهامداران

سرمایه

روند تقسیم سود

ظرفیت اسمی

با تصویب افزایش سرمایه از محل اندوخته، خط تولید جدید شرکت با ظرفیت ۱۴۰۰ تن پودر شیرین بیان در منطقه لپویی شیراز از اردیبهشت ۱۳۹۷ راه اندازی شده است.

مقدار تولید

مقدار فروش

مبلغ فروش

تمام تولید این شرکت به طرف خارجی به صورت انحصاری فروخته می شود . با توجه به صادراتی بودن شرکت تمام فروش های شرکت بر حسب دلار آزاد محاسبه می گردد.

نرخ فروش

نرخ فروش پودر و عصاره شیرین بیان در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ با رشد بالایی روبرو بوده شد. این افزایش نرخ را می توان ناشی از افزایش نرخ دلار دانست.

بهای تمام شده

بخش اصلی از بهای تمام شده به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد. ماده اولیه مورد استفاده شرکت ریشهی شیرین بیان است.

لازم به ذکر است بخش اعظم ماده اولیه شرکت بصورت داخلی خریداری میگردد. در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۴ درصد حجم مواد اولیه وارداتی بوده است.

سربار تولید

هزینه های اداری

صورت سود و زیان

سناریوهای کارشناسی

سناریوها با توجه به نرخ فروش عصاره شیرین بیان و پودر شیرین بیان، نرخ دلار و تغییر در میزان تولید، فروش و تورم تقسیم بندی شده اند.

کارشناسی سود سال ۹۸

سناریو ۱

 1. میزان تولید شرکت معادل ۱۱۱ درصد ظرفیت شرکت لحاظ شده است.
 2. مقدار فروش محصولات متناسب با تولید، مقدار موجودی انبار منتقل شده از سال ۱۳۹۷ به سال ۱۳۹۸ و با توجه به خط تولید جدید شرکت با ظرفیت ۱۴۰۰ تن پودر شیرین بیان در نظر گرفته شده است.
 3. نرخ فروش بر اساس نرخ پودر شیرین بیان ۵٫۴ دلاری عصاره ی شیرین بیان ۴٫۸ دلاری و دلار آزاد ۱۰۰۰۰۰ ریالی لحاظ گردیده است.
 4. نرخ تورم ۲۷ درصد در نظر گرفته شده است.

سناریو ۲

 1. میزان تولید شرکت معادل ۱۰۰ درصد ظرفیت شرکت لحاظ شده است.
 2. مقدار فروش محصولات متناسب با تولید، مقدار موجودی انبار منتقل شده از سال ۱۳۹۷ به سال ۱۳۹۸ و با توجه به خط تولید جدید شرکت با ظرفیت ۱۴۰۰ تن پودر شیرین بیان در نظر گرفته شده است.
 3. نرخ فروش بر اساس نرخ پودر شیرین بیان ۵٫۴ دلاری عصاره ی شیرین بیان ۴٫۸ دلاری و دلار آزاد ۱۲۰۰۰۰ ریالی لحاظ گردیده است.
 4. نرخ تورم ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.

سناریو ۳

 1. میزان تولید شرکت معادل ۱۰۰ درصد ظرفیت شرکت لحاظ شده است.
 2. مقدار فروش محصولات متناسب با تولید، مقدار موجودی انبار منتقل شده از سال ۱۳۹۷ به سال ۱۳۹۸ و با توجه به خط تولید جدید شرکت با ظرفیت ۱۴۰۰ تن پودر شیرین بیان در نظر گرفته شده است.
 3. نرخ فروش بر اساس نرخ پودر شیرین بیان ۵٫۴ دلاری عصاره ی شیرین بیان ۴٫۸ دلاری و دلار آزاد ۱۴۰۰۰۰ ریالی لحاظ گردیده است.
 4. نرخ تورم ۳۵ درصد در نظر گرفته شده است.

با توجه به مفروضات بالا سودآوری شرکت به صورت جدول زیر خواهد شد.

تحلیل حساسیت

جدول تحلیل حساسیت سود هر سهم برای سال ۱۳۹۸ با توجه به تغییر نرخ ارز و ثبات سایر شرایط در سناریو ۲ به شرح زیر می باشد.

منبع: کارگزاری بانک کشاورزی

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.