تحلیل بنیادی شرکت سیمان ارومیه (ساروم)

شرکت سیمان ارومیه در سال ۱۳۵۴ با سرمایه گذاری جمعی از مردم منطقه و با هدف احداث کارخانه تولید سیمان در حوزه شهرستان ارومیه تاسیس گردید

تحلیل-بنیادی-شرکت-سیمان-ارومیه

شرکت سیمان ارومیه در یک نگاه

معرفی شرکت

تحلیل بنیادی شرکت سیمان ارومیه (ساروم): شرکت سیمان ارومیه در سال ۱۳۵۴ با سرمایه گذاری جمعی از مردم منطقه و با هدف احداث کارخانه تولید سیمان در حوزه شهرستان ارومیه تاسیس گردید عملیات احداث خط تولید و نصب ماشین آلات آن از سال ۱۳۶۴ آغاز شد.

کارخانه سیمان ارومیه همزمان با یازدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۳۶۸ با تولید آزمایشی کلینکر راه اندازی گردید و از اردیبهشت ماه ۱۳۶۹ رسماً به جمع تولید کنندگان سیمان کشور پیوست.

در راستای سیاستهای کلان برنامه توسعه از سال ۱۳۸۳ احداث یک خط تولید جدید در مجاورت خط فعلی در دستور کار قرارداد که براساس طرح توجیهی و فنی که از سوی شرکت خدمات مهندسی فارس و خوزستان ارائه گردید و با عنایت به مصوبه هئیت محترم وزیران در مورخه ۱۳۸۵/۰۶/۱۴ با سرمایه گذاری از طریق تامین اجتماعی طرح توسعه کارخانه سیمان ارومیه با ظرفیت اسمی ۳۳۰۰ تن در روز پس از آغاز عملیات اجرائی از مهر ۱۳۸۵ در ۱۳۹۰/۰۳/۰۱  به بهره برداری رسید. و هم اکنون این شرکت در دو فاز با تولید۶۰۰۰ تن سیمان از نوع پوزولانی و تیپ یک توانسته با اشتغال زایی برای ۶۰۰ نفر بطور مستقیم و ۱۲۰۰ نفر بطور غیر مستقیم بعنوان بزرگترین واحد صنعتی استان آذربایجان غربی فعالیت نماید.

فعالیت اصلی شرکت تولید کلینکر و سیمانهای تیپ یک و تیپ دو و سیمان PLC و پوزولانی و پوزولانی ویژه و فروش آنها در بازارهای داخلی و خارجی میباشد.

ترکیب سهامداران

شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با ۶۲% بزرگترین سهامدار شرکت سیمان ارومیه می باشد و شرکتهای سرمایه گذاری تدبیر ، سرمایه گذاری ملّی ایران ، شرکت سیمان فارس و خوزستان ، صندوق سرمایه گذاری بورسیران و…. از عمده سهامداران این شرکت محسوب می شوند.

بررسی تولید شرکت

تولیدات شرکت شامل انواع سیمان پاکتی، سیمان فله و کلینکر می باشد. از آنجا که سیمان از کلینکر تولید می شود به همین دلیل در فروش شرکت سهمی ندارد.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید میزان تولیدات شرکت در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۶ درصد رشد داشته است.

بررسی فروش شرکت

شرکت برای سال ۱۳۹۷ درآمد ۱۷۰۰۰۲۵ میلیون ریالی از محل فروش محصولات خود را محقق کرده است که نسبت به سال ۱۳۹۶ ، به میزان ۲۴ درصد رشد داشته است. افزایش نرخ محصولات شرکت در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل، دلیل افزایش درآمدهای شرکت بوده است.

فروش صادراتی در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۰% از مبلغ فروش شرکت را تشکیل می دهد. فروش های صادراتی به عراق و افغانستان با نرخ های ریالی توافقی با توجه به نوسانات ارزی بانک مرکزی که عراق و افغانستان استثناء بودند انجام گرفته گرفته است و فروش صادراتی به ارمنستان به صورت محدود ارزی بوده است.

بررسی صورت و سود زیان شرکت

شرکت در نه ماهه سال ۹۷ خود توانسته ۶۲۸ ریال سود بسازد که نسبت به کل سال ۹۶ به میزان ۳۴ درصد رشد داشته است.

مفروضات برآورد کارشناسی

در جدول زیر مفروضاتی که برای برآورد سود ساروم در سناریو های مختلف، مورد استفاده قرار گرفته است ملاحظه می فرمایید.

برآورد درآمد فروش شرکت را در جدول زیر مشاهده می کنید: در جدول برای سال ۱۳۹۷ درآمد فروش واقعی شرکت از گزارش های ماهانه قرار داده شده است.

تفاوت بین کارشناسی خوشبینانه و کارشناسی بدبینانه سال ۱۳۹۸ در برآورد مقدار تولید می باشد که در کارشناسی خوشبینانه فرض شده است شرکت همانند سال ۱۳۹۷ تولید داشته باشد و در کارشناسی بدبینانه فرض بر این است که شرکت با توجه به رکود موجود در بخش ساخت و ساز به اندازه کاهش مقدار تولید سال ۹۴ ، کاهش تولید داشته باشد.

برای برآورد نرخ های سال ۱۳۹۸ از همبستگی بین نرخ فروش سیمان و نرخ تورم بخش مسکن استفاده شده است.

برآورد هزینه مواد اولیه

سنگ آهک مهمترین مواد اولیه مصرفی شرکت را تشکیل میدهد. قابل ذکر است معدن سنگ آهک متعلق به شرکت بوده و توسط پیمانکار استخراج و حمل می گردد. سایر مواد اولیه هم از معادن شرکت استخراج و هم خریداری می گردد. در بین مواد اولیه شرکت فاقد معدن سنگ آهن بوده که تماماً خریداری میگردد.

لازم به ذکر می باشد که هزینه مواد اولیه سال ۱۳۹۷ فقط برای سه ماه پایان سال محاسبه شده است.

برآورد بهای تمام شده

عمده بهای تمام شده سیمان در ایران مربوط به سربار تولید است، بخش اصلی هزینه سربار ساروم نیز متعلق به هزینه استهلاك و سپس سوخت مصرفی و دستمزد هزینه پاکت مصرفی ،کارخانجات سیمان می باشد و یکی از مشکلات این صنعت که باعث پوشش کمتر از انتظار در تولید و فروش ۳ ماهه آخر سال در تقریباً تمام کارخانجات سیمان کشور می شود کمبود گاز مصرفی و اجبار به استفاده از سوخت جایگزین (مازوت) می باشد.

سربار شرکت سیمان ارومیه معادل ۸۶ درصد بهای تمام شده را تشکیل میدهد.

دستمزد متناسب با تورم افزایش یافته است.

برآورد کارشناسی صورت سود و زیان شرکت سیمان ارومیه

کارگزاری آرمان تدبیر

اشتراک گذاری: