تحلیل بنیادی شرکت فولاد هرمزگان (هرمز)

شرکت فولاد هرمزگان جنوب )سهامی عام( ابتدا در تـاريخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۰ تحت شمارة ۱۲۸۸۶ به صورت يک شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتهاي بندرعباس به ثبت رسيد

کارنامه-13-ساله-فولاد-در-بورس

معرفی شركت فولاد هرمزگان جنوب

تحلیل بنیادی شرکت فولاد هرمزگان (هرمز): شرکت فولاد هرمزگان جنوب )سهامی عام( ابتدا در تـاريخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۰ تحت شمارة ۱۲۸۸۶ به صورت يک شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتهاي بندرعباس به ثبت رسيد و سپس طی صورتجلسه مجمع فوق العاده مورخ ۱۰/۰۷/۱۳۹۲ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبديل و سهام شرکت در همان سال در بازار فرابورس ايران پذيرفته گرديد.

شرکت فوالد هرمزگان دومين کارخانه بزرگ توليد فولاد بعد از انقلاب ، در کنار خليج نيلگون هميشه فارس در زمينی به مساحت ۹۶ هکتار در ۱۳ کيلومتري غرب شهر بندرعباس و در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدنی و فلزي خليج فارس واقع شده است که با وجود اين شرکت استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبديل گرديده است. از مهم ترين ويژگی هاي اين شرکت مجاورت با آب هاي نيلگون خليج هميشه فارس جهت دسترسی آسان به آب هاي آزاد ، نزديکی به مخازن عظيم گاز عسلويه، مجاورت با ذخاير سنگ آهن گل گهر، مجتمع بندري شهيد رجايی و حمل و نقل جاده اي و ريلی می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

وضعیت مقداری فروش

در جدول زیر وضعیت مقدار فروش محصولات شرکت نشان داده شده است:

همانطور که مشاهده می کنید شرکت در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۱۳۱۷ هزارتن از محصولات خود را به فروش رسانده که از این مقدار ۲۴ درصد بصورت داخلی و ۷۶ درصد بصورت صادراتی به فروش رفته است.

 در سال ۱۳۹۶ مقدار فروش شرکت با ۲۵ درصد افزایش به ۱۶۴۰ هزارتن رسیده که از این مقدار ۳۳ درصد بصورت داخلی و مابقی بصورت صادراتی به فروش رفته است.

در سه ماهه ابتدایی سال مالی ۹۷ مجموع مقدار فروش شرکت ۲۷۷ هزار تن رسیده که از این مقدار ۳۲ درصد  در بازار داخلی و ۶۸ درصد به کشورهای دیگر صادر شده است.

در شش ماهه ابتدایی سال مالی جاری مجموع مقدار فروش شرکت ۷۲۹ هزار تن بوده که ۴۳ درصد دربازار داخلی و مابقی به کشورهای دیگر صادرشده است و درنتیجه در سه ماهه دوم سال مالی جاری مجموع مقدار فروش شرکت ۴۵۲ هزار تن بوده که نسبت به ماهه اول رشد ۶۳ درصدی داشته است .

 درنه ماهه اول سال مالی جاری مجموع مقدار فروش شرکت ۹۹۵هزارتن بوده که ۵۰ درصد در بازار داخلی و مابقی به کشورهای دیگر صادر شده است و درنتیجه در سه ماهه سوم سال مالی جاری مجموع مقدار فروش شرکت ۲۶۵ هزارتن بوده که نسبت به ۳ ماهه دوم کاهش ۴۱ درصدی داشته است .

در سال ۱۳۹۷ مقدار فروش شرکت با ۱۳ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۱۴۱۸ هزارتن رسیده است درنتیجه در ۳ ماهه پایانی سال فروش شرکت ۴۲۴ هزارتن بوده که نسبت به سه ماه قبل رشد ۶۰ درصدی داشته است .

وضعیت مبلغ فروش

در جدول زیر وضعیت مبلغ فروش شرکت نشان داده شده است:

در سال مالی ۱۳۹۵ مبلغ فروش شرکت ۱۵۲۸ میلیارد تومان بوده که ۲۶ درصد داخلی و ۷۴ درصد از فروش صادراتی حاصل شده است.

در سال مالی ۹۶ مبلغ فروش شرکت با افزایش ۸۰ درصدی به ۲۷۴۸ میلیارد تومان رسید که ۳۲ درصد داخلی و ۶۸ درصد از فروش صادراتی بدست آمده است.

در سه ماهه ابتدایی سال مالی ۹۷ شرکت ۵۷۴ میلیارد تومان فروش داشته حدود ۳۰ درصد مربوط به فروش داخلی و ۷۰ درصد مربوط به فروش صادراتی محصولات بوده است .

در شش ماهه اول سال مالی ۱۳۹۷شرکت ۱۶۵۷ میلیارد تومان فروش داشته حدود ۴۲ درصد مربوط به فروش داخلی و ۵۸ درصد مربوط به فروش صادراتی محصولات بوده است در نتیجه در سه ماهه دوم سال مالی ۹۷ شرکت ۱۰۸۲ میلیارد تومان درآمد کسب شده که نسبت به سه ماهه اول رشد ۸۸ درصدی داشته است که علت آن افزایش نرخ و مقدار فروش محصولات تواماً بوده است .

 در نه ماهه اول سال مالی جاری ۲۴۸۷ میلیارد تومان درآمد کسب شده حدود ۴۹ درصد مربوط به فروش داخلی و ۵۱ درصد مربوط به فروش صادراتی محصولات بوده است در نتیجه در سه ماهه سوم سال مالی جاری ۸۲۹ میلیارد تومان درآمد کسب شده که نسبت به سه ماهه قبل کاهش ۲۳ درصدی داشته است .

وضعیت تولید و فروش ماهانه

شرکت درفروردین ماه موفق به تحقق ۴۷۱ میلیارد تومان درآمد شده است. مجموع فروش شرکت در سال مالی ۹۷ ، ۳۷۲۶ میلیارد بوده است. این در حالی است که درسال ۹۶مجموع فروش شرکت ۲۷۶۹ میلیارد تومان بوده است .

از لحاظ مقداری، شرکت در فروردین ماه ۱۴۹٫۱۱۴ تن از محصولات خود را فروخته است در سال مالی ۹۷ مجموع مقدار فروش شرکت ۱۴۱۸ هزار تن بوده و در سال ۹۶ شرکت ۱۶۹۶ هزار تن فروخته است.

نرخ فروش شمش اسلب در فروردین ماه نسبت به اسفندماه رشد ۶ درصدی داشته است.

بهای تمام شده

در جدول زیر بهای تمام شده شرکت نشان داده شده است:

همانطور که مشاهده می کنید مواد مستقیم مصرفی و سربار تولید بیشترین سهم از بهای تمام شده را تشکیل می دهند.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت در جدول بالا نشان داده شده است همانطور که مشاهده می کنید شرکت در سال مالی ۹۵ مبلغ ۱۱۰۸ ریال زیان به ازای هر سهم محقق کرده است در سال مالی ۹۶ مبلغ ۲۵۲ ریال سود ب ازای هر سهم محقق کرده است و در سه ماهه ابتدایی سال مالی ۹۷مبلغ ۷۸ ریال سود به ازای هر سهم  و در شش ماهه ابتدایی سال مالی ۹۷ مبلغ ۲۳۹ ریال سود به ازای هر سهم و نه ماهه ابتدایی سال مالی ۹۷ مبلغ ۹۵۳ ریال سود به ازای هر سهم محقق گردانیده است .

مفروضات تحلیلی

۱٫ برآورد مقدار فروش سال ۹۸ طبق سال ۹۷

۲٫ فرض نسبت تبدیل سایر مواد به محصول طبق روند گذشته

۳٫ نرخ شمش ۴۰۰ دلار

۴٫ نرخ گندله ۲۳% نرخ شمش

۵٫ رشد ۳۰ درصدی سربار و مواد مستقیم نسبت به کارشناسی سال ۹۷

۶٫ رشد ۲۵ درصدی هزینه های عمومی، اداری.

۷٫ نرخ ارز ۱۱۰۰۰ تومان

همانطور که مشاهده میکنید کارشناسی سود سال ۹۷ مبلغ ۱۱۱۰ ریال می باشد و برای سال ۹۸ سود هر سهم با ۱۳۱۲ ریال پیش بینی شده است.

علت افزایش سایر درآمد های عملیاتی در سال ۹۷به دلیل سود تسعیر ارز مطابق گزارشات اخیر شرکت می باشد.

تحلیل حساسیت Eps  با متغیر های نرخ شمش بیلت و نرخ دلار

به ازای هر ۱۰۰۰۰ ریال در نرخ دلار سود هرسهم  ۴۱۸ ریال افزایش می یابد.

به ازای هر ۲۰ دلار در نرخ شمش بیلت سود هر سهم۱۳۶ریال افزایش می یابد.

منبع: کارگزاری بانک توسعه صادرات

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.