تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن)

با تاسیس واحد مخلوط کنی (Blending) در سال ۱۳۴۳، به تولید روغن های ESSO در داخل ایران پرداخت و از سال ۱۳۴۵ با نام شرکت تولید و تصفیه روغن به کار خود ادامه داد.

معرفی

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران (شبهرن): با تاسیس واحد مخلوط کنی (Blending) در سال ۱۳۴۳، به تولید روغن های ESSO در داخل ایران پرداخت و از سال ۱۳۴۵ با نام شرکت تولید و تصفیه روغن به کار خود ادامه داد. فعالیت‌ های این شرکت در سال ۱۳۴۱ تحت امتیاز و تکنولوژی شرکت EXXON آمریکا و با نام تجاری ESSO  آغاز گردید.

پالایشگاه شرکت در سال ۱۳۴۷ تأسیس و با ظرفیت تولید ۳۰ هزار تن روغن در سال راه اندازی گردید و از سال ۱۳۶۳، با نام جدید شرکت پالایش روغن تهران فعالیت‌های تولیدی خود را با روندی رو به توسعه، استمرار بخشید چنان که در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه شرکت، بالغ بر ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات است.

از سال ۱۳۷۰ نام شرکت، به شرکت نفت بهران تغییر یافت. در ادامه فعالیت های تحقیقاتی، کارکنان این مجموعه موفق به تولید ضدیخ در سال ۱۳۷۱ و تولید موم (Paraffin wax) مرغوب به روش تعریق (Sweating) برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۷۲ و نیز تولید حلال فورفورال در شوشتر در سال ۱۳۸۵ گردیدند.

بهره برداري از كارخانه–پالایشگاه شرکت نفت بهران تحت مجوز شمارة ۱۵۲۲۶ مورخه ۲۰/۳/۱۳۴۷ صادره از وزارت صنايع و معادن باتوليد ۳۰ هزار تن روغن در سال آغاز گرديد و در سال ۱۳۶۸ تحت مجوز شمارة ۳۸۰۳۳۶ مورخ ۰۹/۱۱/۱۳۶۸ وزارت صنايع ظرفيت توليد آن به ۱۵۰ هزارتن روغن، ۳ هزار تن پارافين و ۱۵۰۰ تن ضديخ رسید. همچنین بر اساس اصلاحیه شماره ۳۷۶۰۰ مورخ ۱۳/۱۱/۱۳۹۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت تولید انواع روغن موتور و روانکارهای صنعتی به  ۳۳۰  هزارتن در سال، ظرفیت تولید پارافین کم روغن به  ۲۵  هزارتن در سال و مجوز ضد یخ  به ۲۷ هزارتن در سال افزايش يافت و همچنین محصولات جانبی تولیدی شرکت شامل؛ فورفورال اکسترکت با ظرفیت ۱۲۴هزار تن، اسلاک وکس با ظرفیت ۴/۲۳ هزار تن و فوتس اویل با ظرفیت ۱۲هزار تن در سال به پروانه بهره برداری اضافه گردید.

سهامداران

سرمایه شرکت طی آخرین مرحله در اسفند ۹۷ به ۲،۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. ارزش بازاری شرکت در حال حاضر حدود ۵،۳۰۰ میلیارد تومان می باشد.

ظرفیت تولید

جایگاه شرکت در صنعت

درحال حاضر در كليه پالايشگاه هاي توليد روغن پايه در ايران و از جمله شركت نفت بهـران روغن پايه گروه I توليد مي شود . فرايند توليد روغـن پايـه گـروه I نيـز بـراي تمـامي توليـد كنندگان همانند فرآيند توليد روغن در شركت نفت بهران اسـت و بـه عـلاوه در ايـن شـركت واحد هايدرو فينيشينگ براي توليد محصول نهايي با كيفيت بالا وجود دارد و لازم به ذكر است در حال حاضر شركت نفت بهران داراي بيشترين ميزان توليد محصـول نهـايي روغـن در بـين شركت هاي روغن سازي در ايران است. در سطح جهاني روغن هاي پايه با كيفيت ممتاز توليد مي شود كـه خوشـبختانه شـركت نفـت بهران با واردات اين روغن ها توانسته است محصولاتي با سطح كيفيت بالا توليد نمايد .همچنين سهم فروش محصولات مختلف اين شركت از كل بازار داخلي و صادرات به شرح زير است:

شرکت سهم حدود ۴۵ درصدی از بازار داخل دارد.

فروش ۹۷

شرکت در سال ۹۷ با فروش حدود ۴۱۵ هزار متر مکعب انواع روانکار، فروشی به مبلغ ۲٫۴ هزار میلیارد تومان را محقق کرده است که از لحاظ مقداری در مقایسه با سال ۹۶ افزایش حدود ۴ درصدی دارد.

حدود ۷۵ درصد فروش در داخل و مابقی صادر میشود.

مقدار فروش

نمودار فوق روند مقداری فروش شرکت طی چند سال اخیر را نشان می‌دهد، همانطور که مشاهده میکنید فروش مقداری اغلب بالای ۴۰۰ هزار متر مکعب و در پایین‌ترین مقدار حدود ۳۶۰ هزار متر مکعب در سال ۹۴ بوده است.

شبهرن در سال ۹۷ حدود ۴۴۰ هزار متر مکعب انواع محصول را به فروش رسانده که ۴۱۵ هزار متر مکعب آن مربوط به انواع روانکار می‌باشد.

متوسط نرخ فروش

نمودار فوق متوسط نرخ های فروش در بازه زمانی ۹۲ تا ۹۷ را نشان میدهد. همانطور که در نمودار نیز مشخص است، نرخ های فروش در سال های ۹۲ تا ۹۶ نوسان آنچنانی نداشته است اما در سال ۹۷ با متوسط افزایش حدود ۴۵ درصدی همراه شده است.

مبلغ فروش

فروش شرکت رفتاری مشابه مقدار و نرخ فروش داشته است. از حدود ۱،۷۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به کمترین مبلغ یعنی حدود ۱،۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ کاهش یافته است. با توجه به بهبود مقداری فروش، فروش در سال‌های ۹۵ و ۹۶ روند افزایشی داشته و در سال ۹۷ با توجه به رشد نرخ‌ها به مبلغ ۲٫۴ هزار میلیارد تومانی رسیده است( افزایش ۴۵ درصدی).

روند سودآوری

سودآوری شرکت طی سال‌های اخیر روند کاهشی داشته و از حدود ۴۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به حدود ۳۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ کاهش یافته است که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت.

حاشیه سود ناخالص

حاشیه سود ناخالص شرکت در محدوده ۳۷ تا ۴۴ درصد در نوسان بوده است.

هزینه های مالی

مقایسه نمودار فوق و نمودار سودآوری، به خوبی روند کاهشی سودآوری را توجیه می‌کند و البته اهمیت این هزینه، در صورت‌های مالی شرکت را نشان می‌دهد.

این هزینه در سال ۹۴ حدود ۱۵ درصد فروش ( ۱۵ درصد فروش صرف هزینه‌های مالی شده است) و در سال ۹۶ حدود ۹ درصد فروش بوده است.

هزینه اداری و تشکیلاتی

این هزینه نیز روند افزایشی داشته به طوری که از حدود ۳ درصد فروش در سال ۹۲ به ۶ درصد فروش در سال ۹۶ افزایش یافته است.

بهای تمام شده

عمده بهای تمام شده شبهرن مربوط به مواد مستقیم مصرفی می‌باشد که ۷۰ درصد آن داخلی و ۳۰ درصد وارداتی است.

مواد اولیه

اطلاعات جدول فوق، مبنی بر عملکرد ۹ ماهه ۹۷ می‌باشد.  لوبکات به عنوان خوراک مصرفی در فرآیند تولید روغن پایه استفاده میشود که بیشترین سهم در مواد و وابستگی شدیدی نسبت به تغییرات قیمت نفت دارد.

حدود ۷۰ درصد مواد داخلی و ۳۰ درصد آن وارداتی است.

نمودار فوق بر اساس نرخ معاملات لوبکات در بورس کالا می‌باشد.  نرخ لوبکات در اردیبهشت ماه به طور متوسط حدود ۴٫۱ میلیون تومان در هر متر مکعب ( ۴٫۵ میلیون تومان در هر تن ) با فرض دلار نیمایی بوده است.

نرخ لوبکات در سه ماهه اول حدود ۱٫۵ میلیون تومان، در سه ماهه دوم ۱٫۹ میلیون تومان و در سه ماهه سوم حدود ۲ میلیون تومان در هر متر مکعب بوده است. ( افزایش حدود ۳۳ درصدی )

سرمایه‌گذاری‌ها

شرکت در سال ۹۶ درآمد حدود ۷۵ میلیارد تومانی را شناسایی کرده است.

منابع و مصارف ارزی

منابع ارزی شرکت مربوط به صادرات محصولات میباشد. منابع ارزی در سال ۹۶ حدود ۹۳ میلیون دلار و در ۹ ماهه ۹۷، حدود ۷۲ میلیون دلار بوده است.

مصارف ارزی شرکت مربوط به خرید مواد اولیه (  روغن پایه، مواد افزودنی و مواد بسته بندی ) میباشد. مصارف ارزی در سال ۹۶ حدود ۸۹ میلیون دلار و در نه ماهه ۹۷ حدود ۶۸ میلیون دلار بوده است.

بررسی عملکرد ۹۷

مقدار فروش ماهانه

در مجموع ۱۲ ماهه ۹۷ ، مقدار فروش حدود ۴ درصد بالاتر از دوره مشابه ۹۶ است.

نرخ فروش ماهانه

نرخ انواع روانکار در فروردین سال جاری، افزایش حدود ۳۵ درصدی نسبت به فروردین ۹۷ داشته است. لازم به ذکر است، نرخ فروش توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود.

مبلغ فروش ماهانه

با توجه به روند افزایشی نرخ و البته مقدار اندک افزایش در مقدار فروش، فروش شرکت در تمامی مقاطع بالاتر از دوره مشابه ۹۶ بوده است.

در مجموع ۱۲ ماهه ۹۷، فروش افزایش حدود ۴۴ درصدی داشته است.

سود و زیان فصلی ۹۷

مقایسه حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت حاکی از تغییرات تقریبا مشابه در نرخ فروش و  بهای تمام شده دارد و شرکت توانسته با حفظ حاشیه سود ناخالص در مجموع نه ماهه ۹۷ در نهایت به سود ۴۸۵ میلیارد تومانی دست یابد. مقایسه عملکرد نه ماهه ۹۷ به دوره مشابه سال گذشته، نشان از افزایش ۲۳ درصدی در سود ناخالص، ۷۶ درصدی در سود عملیاتی و ۱۰۰ درصدی در سود خالص دارد. باید توجه کرد رشد قابل توجه در سود عملیاتی و سود خالص، ناشی از شناسایی سود تسعیر ارز می‌باشد.

نتیجه‌گیری :

مفروضات کارشناسی سود ۹۷؛

  • شرکت در مجموع ۱۲ ماهه ۹۷ فروش حدود ۲،۳۷۰ میلیارد تومانی را محقق کرده است.
  • برای برآورد بهای تمام شده سه ماهه آخر، مقدار مصرف مواد اولیه بر اساس ضرایب مصرف، نرخ لوبکات ۲٫۱ میلیون تومان در هر متر مکعب و سایر بر اساس ضریب از همین نرخ در نظر گرفته شده اند.

مفروضات سود سال ۹۸

  • مقدار فروش مشابه فروش ۹۷
  • نرخ فروش محصولات با فرض متوسط افزایش ۳۰ درصدی نسبت به نرخ‌های فروردین ( شرکت در اردیبهشت ماه مجوز افزایش ۷۰ و ۶۰ درصدی به ترتیب در روغن‌های بنزینی و دیزلی که فقط سهم حدود ۴۶ درصدی در مقدار فروش شرکت دارند، گرفته است )
  • بهای تمام شده؛ همانطور که قبلا نیز گفته شد، عمده بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم و عمده ماده مصرفی لوبکات می‌باشد. برای سال ۹۸ نرخ لوبکات با فرض دلار نیمایی حدود ۴٫۵ میلیون تومان در هر تن (حدود ۴٫۳ میلیون تومان در هر متر مکعب) در نظر گرفته شده و سایر مواد نیز بر اساس ضریبی از لوبکات برآورد شده‌اند. لارم به ذکر است، مقدار مصرف مواد اولیه نیز بر اساس ضرایب مصرف برآورد شده است.
  • دستمزد مستقیم با افزایش ۲۵ درصدی، سربار و هزینه اداری و فروش با افزایش ۳۰ درصدی در نظر گرفته شده‌اند.

با توجه به مفروضات فوق به نظر سود ۲،۵۹۶ ریالی به ازای هر سهم در سال ۹۷ قابل دسترس خواهد بود اما برای سال ۹۸ با توجه به آزاد‌سازی نرخ لوبکات ( افزایش حدود ۱۱۰ درصدی)  و فرض افزایش متوسط ۳۰ درصدی در نرخ فروش محصولات، کاهش در حاشیه سود ناخالص و در نهایت سود ۱،۶۵۸ ریالی به ازای هر سهم انتظار می‌رود. در ادامه با توجه به اهمیت موضوع جدول تحلیل حساسیت سود هر سهم در ازای تغییر نرخ فروش و نرخ دلار برای سال ۹۸ آورده شده است.

*لازم به ذکر است، احتمال انحراف در این داده ها وجود دارد و نباید به عنوان معیار محاسبات کارشناسی قرار گیرد. بلکه تنها در چارچوب مفروضات بیان شده قابل استفاده است.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.