تحلیل بنیادی فولاد مبارکه (فولاد)

شركت فولاد مباركه اصفهان در زميني به مساحت ۳۵ كيلومتر مربع در نزديکي شهر مباركه و در ۷۵ كيلومتري جنوب غربي شهر اصفهان واقع شده است.

تحلیل بنیادی فولاد مبارکه

تاریخچه شرکت

تحلیل بنیادی فولاد مبارکه (فولاد): شركت فولاد مباركه اصفهان كه اكنون يكي از بزرگترين واحدهاي صنعتي جمهوري اسلامي ايران است در زميني به مساحت ۳۵ كيلومتر مربع در نزديکي شهر مباركه و در ۷۵ كيلومتري جنوب غربي شهر اصفهان واقع شده است.این شرکت در تاریخ ۲۸/۱۲/۱۳۶۹ تحت شماره ثبت ۷۸۴۱ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسیده است.هم چنین در تاریخ ۰۷/۱۲/۱۳۸۵ در فهرست شرکت های بورسی درج گردید.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح جدول زیر به مبلغ ۷۵٫۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است : (ارقام به میلیون ریال)

شرکت سرمایه خود را در سال مالی ۹۷ از مبلغ ۷۵ هزار میلیارد ریال به ۱۳۰ هزار میلیارد ریال و از محل سود انباشته رسانده است.

ترکیب سهامداران :

ترکیب سهامداران شرکت در به صورت جدول زیر می باشد:

ترازنامه شرکت

 • مجموع دارایی های شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۳۴۲ هزار میلیارد ریال بوده است که ۵۸ درصد از آن به دارایی های جاری و ۴۲ درصد نیز به دارایی های غیرجاری اختصاص داشته است.
 • از مجموع ۱۹۸ هزار میلیارد ریال دارایی های جاری شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال به دریافتنی های تجاری و غیرتجاری اختصاص دارد که عمده این دریافتنی ها از شرکت های فولاد هرمزگان، ورق خودرو چهار محال بختیاری و فولاد سفید دشت چهار محال و بختیاری است.
 • حدود ۷۶ هزار میلیارد ریال از دارایی های جاری شرکت در این دوره به موجودی مواد و کالا اختصاص داشته است که مواد اولیه و بسته بندی، قطعات و لوازم یدکی بیشترین سهم را از موجودی انبار داشته اند و تا مبلغ ۴،۹۰۰ میلیارد ریال در مقابل خطرات آتش سوزی بیمه می باشند.
 • شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۱۳۲ هزار میلیارد ریال بدهی داشته است که ۱۲۴ هزار میلیارد ریال از آن در طبقه جاری قرار داشته است. پرداختنی های تجاری شرکت در این برهه حدود ۳۲ هزار میلیارد ریال بوده است که بیشتر به پرداختنی های اداره مالیات تعلق دارد.
 • تسهیلات مالی شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۵۴ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۵۹ هزار میلیارد ریال پایان سال مالی قبل با کاهش ۸ درصدی همراه بوده است که با نرخ های ۱۵-۲۰ درصد اخذ شده است.

 تولید و فروش

شرکت فولاد مبارکه به تولید انواع محصولات فولادي تخت گرم و سرد نورديده ،قلع اندود ،گالوانيزه و رنگي از ضخامت ۰٫۱۸ تا  ۱۶ ميليمتر مي­باشد.
خطوط توليد شرکت فولاد مبارکه اصفهان عبارتند از :

 • آهک پزي
  • گندله سازي
  • احياء مستقيم
  • فولاد سازي
  • ريخته گري مداوم
  • پرداخت و خنک سازي شمش
  • نورد گرم
  • تکميل نورد گرم
  • اسيد شوئي
  •  نورد سرد
  • واحد توليد ورق قلع اندود
  • واحد توليد ورق گالوانيزه
  • واحد توليد ورق رنگي

جدول زیر میزان تولیدات شرکت به همراه ظرفیت تولیدی آن را نشان می دهد:

شرکت در نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۱۶۱ هزار میلیارد ریال درآمد داشته است که این رقم را برای پایان سال مالی ۹۷ به محدوده ۲۳۴ هزار میلیارد ریال رسانده است.

نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در پایان سال مالی ۹۷ نشان می دهد:

محصولات گرم: مهمترین محصول شرکت ورق گرم می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر ۱۴۷ هزار میلیارد ریال سهمی ۶۳ درصدی از سبد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره ۴٫۴ هزار تن از این محصول تولید کرده است و تقریبا همه آن را نیز به فروش رسانده است.

میانگین نرخ فروش ۱۲ ماهه محصول گرم شرکت در سال مالی ۹۷ حدود ۳۳٫۳ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است این در حالی است که نرخ فروش محصولات شرکت از اواسط تابستان و در پی جهش قیمتی ارز رو به افزایش گذاشت و در فصل پاییز نیز سقف رقابت در بورس کالا برداشته شد تا نرخ فروش محصولات شرکت رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کند.

نمودار زیر نرخ فروش محصولات گرم شرکت را طی سال جاری نشان می دهد(ریال به کیلوگرم)

با توجه به نمودار بالا، نرخ فروش ورق گرم در فروردین ماه سال مالی ۹۷ حدود ۲۵،۲۱۰ ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است که در فروردین ۹۸ به ۴۴،۴۰۲ ریال به ازای هر کیلوگرم رسیده است که رشدی ۷۶ درصدی را تجربه کرده است.

محصولات سرد: ورق سرد از دیگر محصولات شرکت می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر ۵۴ هزار میلیارد ریال سهمی ۲۳ درصدی از سبد فروش شرکت در پایان سال مالی ۹۷ داشته است. شرکت در این دوره ۱٫۴ میلیون تن از این محصول تولید کرده است و تقریبا تمام آن را نیز با میانگین نرخ ۳۸،۷۹۳ ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است.

نرخ فروش ورق سرد در فروردین ماه ۹۷ حدود ۲۸،۶۱۱ ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است این در حالی است که نرخ فروش این محصول در فروردین ۹۸ به ۵۰،۰۴۹ ریال به ازای هر کیلوگرم رسیده است.

نرخ فروش ورق سرد طی سال مالی ۹۷ مطابق با نمودار زیر می باشد(ریال به کیلوگرم)

ورق سرد عمدتا در بازار داخل به فروش می رسد و در ظرفیت اسمی نیز تولید می شود. ارزش افزوده ورق سرد بیش از ورق گرم می باشد اما با توجه به فرایند تولید پیچیده تر و اینکه کشورهای اروپایی نیز خود ورق سرد تولید می کنند، توسعه ظرفیت تولیدی این محصول را دستور کار ندارند. ورق سرد بیشتر در صنایع خودروسازی و ساختمان استفاده می شود که نیاز به فلزاتی با استحکام بالا و وزنی سبک دارند و از لحاظ ظاهری نیز مناسب باشند به همین جهت در بازار ، ورق سرد به ورق سفید و ورق گرم به ورق سیاه تعبیر می شود.

محصولات پوشش دار یکی دیگر از محصولات فولاد مبارکه می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر ۱۶٫۶ هزار میلیارد ریال سهمی ۷ درصدی از درامد شرکت را به خود اختصاص داده است.

شرکت در سال مالی ۹۷ حدود ۲۸۱ هزار تن از این محصول را با میانگین نرخ ۵۹،۳۶۸ ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی است که نرخ فروش این محصول از اواسط تابستان ۹۷ و همگام با رشد نرخ ارز با جهش قیمتی همراه شد

 • در دوره نه ماهه منتهی به آذر ۹۷ حدود ۸۷ درصد از مبلغ فروش شرکت در بازار داخل و ۱۳ درصد نیز از بابت فروش محصولات صادراتی بوده است.

نمودار زیر مبلغ فروش ماهانه شرکت را نشان می دهد(میلیون ریال)

همانطور که در نمودار بالا ملاحظه می شود، درآمدهای شرکت از آبان ماه با رشد نسبت به ماه های قبل همراه بوده است که همراستا با آزاد شدن نرخ فروش محصولات در بورس کالا و برداشته شدن سقف رقابتی بوده است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری بالغ بر ۸۶ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد ۴۸ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را در این برهه زمانی نشان می دهد:

 • مواد مستقیم مصرفی با مبلغی حدود ۶۴ هزار میلیارد ریال سهمی ۶۴ درصدی از بهای تمام شده شرکت را در این دوره به خود اختصاص داده است. نمودار زیر ترکیب مواد مستقیم مصرفی شرکت را نشان می دهد:

سنگ آهن بیشترین سهم از مواد مصرفی شرکت را شامل می شود. فولاد مبارکه در این دوره ۵٫۶ میلیون تن سنگ آهن و با میانگین نرخ ۳،۵۹۶ ریال به ازای هر کیلوگرم مصرف کرده است و متحمل هزینه ۲۰ هزار میلیارد ریالی شده است. مطابق با مصوبات موجود نرخ خرید سنگ آهن ۱۳٫۵ درصد میانگین سه ماهه نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در بورس کالا می باشد.

گندله نیز از دیگر مواد مصرفی مهم شرکت می باشد که با مبلغی بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال سهمی ۳۲ درصدی از مواد مستقیم مصرفی شرکت را به خود اختصاص داده است. توضیح اینکه سنگ آهن پس از یک مرحله فرآوری به کنسانتره سنگ آهن و سپس به گندله تبدیل می شود. بنابریان فولاد مبارکه قسمتی از گندله مورد نیاز را با فرآوری سنگ آهن تامین می کند و بخشی را نیز مستقیما خریداری می کند. مطابق با مصوبات موجود نرخ خرید گندله ۲۱٫۵ درصد میانگین سه ماهه نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در بورس کالا می باشد.

فروآلیاژها هم از دیگر مواد مصرفی شرکت می باشند که حدود ۴ هزار میلیارد ریال از این مواد مصرف شده است. حدود ۷۵ درصد از فروآلیاژها وارداتی می باشند و ۲۵ درصد نیز از بازار داخل تامین می شود. بنابراین رشد نرخ ارز در سال مالی ۹۷ تاثیر به سزایی بر رشد قیمت این مواد داشته است.

 • هزینه سربار نیز از دیگر اقلام مهم بهای تمام شده شرکت در این دوره بوده است به طوری که سهمی ۳۴ درصدی از بهای تمام شده داشته است. هزینه حقوق و دستمزد و انرژی از اقلام مهم هزینه سربار می باشد که حدود ۳۰ درصد از سربار را شامل می شود. هزینه انرژی شرکت های فولادی احتمالا در سال مالی ۹۸  رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

هزینه مواد مصرفی که در سربار آمده است شامل الکترود گرافیتی نیز می شود بنابراین التهابات مرتبط با الکترود در رشد هزینه های سربار پررنگ می باشد. فولاد مبارکه الکترود گرافیتی به قدر کفایت را دارا می باشد و میانگین نرخ خرید الکترود برای شرکت های ایرانی نیز در محدوده ۱۳ دلار برای هر تن بوده است.

درآمد سرمایه گذاری

درامد سرمایه گذاری شرکت فولاد مبارکه در سال مالی ۹۶ حدود ۸،۳۰۶ میلیارد ریال بوده است که انتظار می رود در سال مالی ۹۷ درامدهای سرمایه گذاری شرکت به ۱۸ هزار میلیارد ریال برسد. مهمترین شرکت هایی که فولاد مبارکه از محل سود تقسیمی درامد کسب می کند می توان به ومعادن(با مالکیت ۴۰ درصدی)، کگل(با مالکیت ۱۰ درصدی)، کچاد(با مالکیت ۱۰ درصدی) و هرمز(با مالکیت ۹۶ درصدی) اشاره کرد.

سود تسعیر ارز

شرکت در نه ماهه نخست سال مالی ۹۷ حدود ۳٫۱ هزار میلیارد ریال سود تسعیر ارز دارایی(بدهی) داشته است. شرکت در این دوره حدود ۳۰۲ میلیون دلار خالص دارایی های ارزی داشته است که با نرخ ۸۳،۸۳۰ ریال به ازای هر دلار تسعیر شده است. بنابراین اگر میزان خالص دارایی های ارزی شرکت در همین سطح باقی بماند و با رشد احتمالی دلار در سال مالی ۹۸، انتظار  تحقق سود تسعیر ارز ۱٫۷ هزار میلیارد ریالی برای سال مالی ۹۸ نیز دور از دسترس نیست.

مفروضات برآوردی برای تخمین سودآوری سال مالی ۹۸

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را نشان می دهد(میلیون ریال)

با توجه به مفروضات مطرح شده، شرکت فولاد مبارکه با سرمایه ۷۵ هزار میلیارد ریالی برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ توانایی ساخت ۱۵۸ تومان به ازای هر سهم را دارا می باشد و برای سال مالی ۹۸ نیز با سرمایه ۱۳۰ هزار میلیارد ریال نیز به سود ۱۲۸ تومانی به ازای هر سهم خواهد رسید.

 • قابل توجه اینکه مفروضات در نظر گرفته شده بر مبنای دلار ۱۱ هزار تومانی می باشد که احتمالا میانگین نرخ دلار در سال مالی ۹۸ به بیش از ۱۲-۱۳ هزار تومان خواهد رسید که با اعمال آن، دسترسی به سود ۱۵۰ تومانی به ازای هر سهم را می توان متصور بود.

نسبت مالی

جدول زیر نسبت های مالی شرکت را نشان می دهد:

نسبت جاری و آنی شرکت طی سال های اخیر روندی رو به رشد داشته است به طوری که نسبت جاری فولاد از ۱،۰۱ در سال ۹۳ به ۱٫۳۵ در سال ۹۶ رسیده است. بنابراین وضعیت شرکت در مواجهه با شرایط غیرمترقبه مناسب می باشد.

نمودار زیر حاشیه سود ناخالص شرکت را طی چند سال اخیر نشان می دهد:

مطابق با نمودار بالا، حاشیه سود فولاد مبارکه روند رو به رشدی را طی کرده است به طوری که از ۲۸ درصد در سال مالی ۹۴ به ۴۷ درصد در نه ماهه نخست سال مالی ۹۷ رسیده است.

نتیجه گیری

شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی ۹۷ حدود ۹۳۲ ریال سود به ازای هر سهم ساخته است که سود خالص آن نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد ۹۰ درصدی همراه بوده است.

فولاد مبارکه از اواسط تابستان و همگام با رشد نرخ ارز، با رشد درامدی مواجه شد و از آبان ماه و همراستا با برداشته شدن سقف رقابتی در بورس کالا، موفق به فروش محصولات خود با جهش قابل توجهی بوده است که این عوامل موجبات رشد درامدی شرکت را فراهم کرده است. در سال مالی ۹۸ به احتمال فراوان با رشد نرخ ارز و به تبع آن رشد سطح درامدی شرکت مواجه خواهیم بود که این امر سود خالص شرکت را با افزایش همراه خواهد ساخت. قابل توضیح اینکه حدود ۸۷ درصد از محصولات شرکت در بازار داخل به فروش می رسد و تنها ۱۳ درصد صادراتی هستنذد بنابراین تحریم های اعمالی تاثیر با اهمیتی در روند فعالیت های شرکت نخواهد داشت.

با توجه به مطالب مطرح شده، شرکت فولاد مبارکه که در قیمت های حدود ۴۰۰ تومان قبل از مجمع دادو ستد می شود از جذابیت های بالایی برای سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلند مدت برخودار می باشد.

منبع: کارگزاری آبان

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.