تحلیل بنیادی مجتمع توليد گوشت مرغ ماهان (زماهان)

صنعت طیور در ایران نیز از سال ۱۳۳۳ ساز و کاری رسمی به خود گرفت و امروز این صنعت محصولاتی نظیر جوجه یک روزه مادر گوشتی، مرغ زنده تخم گذار ۹۰ روزه و ۱۴۵ روزه، تخم مرغ نطفه دار تخمگذار و گوشتی، جوجه یک روزه گوشتی و گوشت آماده طبخ را به بازارهای داخلی عرضه می کند.

تحلیل-بنیادی-مجتمع-توليد-گوشت-مرغ-ماهان

بررسی صنعت

تحلیل بنیادی مجتمع توليد گوشت مرغ ماهان (زماهان): از کشورهای بزرگ فعال در صنعت طیور می توان به برزیل با صادرات ۳٫۸ میلیون تن، ایالات متحده با صادرات ۳٫۶ میلیون تن، چین با صادرات ۳٫۲ میلیون تن، اتحادیه اروپا با صادرات ۱٫۱ میلیون تن، مکزیک، هندوستان و غیره اشاره کرد.

در تولید تخم مرغ نیز از کشورهای بزرگ تولیدکننده می توان به چین با تولید نزدیک به ۳ میلیون تن، ایالات متحده با تولید ۵۷۸ هزار تن و هندوستان با تولید ۴۳۵ هزار تن بیشترین سهم را از بازار تولید تخم مرغ دارند و ایران با تولید ۹۳،۰۰۰ تن تخم مرغ در سال ۲۰۱۵ رتبه ی یازدهم جهان را به خود اختصاص داده بوده است. گفتنی است هر تن تخم مرغ معادل ۱۸،۸۹۵ تخم مرغ می باشد و هر مرغ به صورت میانگین سالانه ۱۸۳٫۸ تخم مرغ می گذارد.

صنعت طیور در ایران نیز از سال ۱۳۳۳ ساز و کاری رسمی به خود گرفت و امروز این صنعت محصولاتی نظیر جوجه یک روزه مادر گوشتی، مرغ زنده تخم گذار ۹۰ روزه و ۱۴۵ روزه، تخم مرغ نطفه دار تخمگذار و گوشتی، جوجه یک روزه گوشتی و گوشت آماده طبخ را به بازارهای داخلی عرضه می کند. از واحدهای بزرگ تولید مرغ مادر در کشور می توان به شرکت ماهان با ظرفیت ۵۰۰،۰۰۰ و نوید مرغ گیلان و سیمرغ هر کدام با ظرفیت ۳۰۰،۰۰۰ واحد و گروه پیگیر با ظرفیت ۲۷۰،۰۰۰ قطعه اشاره کرد و در مجموع در حال حاضر ۲۱ واحد بزرگ تولید مرغ مادر با ظرفیت بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰ قطعه در حال فعالیت هستند و مجموع ظرفیت کشور ۵،۰۴۲،۰۰۰ قطعه می باشد. با این تفاسیر گروه ماهان ۱۰% از ظرفیت اسمی و ۳٫۳% تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

در سال های اخیر مصرف سرانه گوشت مرغ بیشتر از ۲۰ کیلوگرم و تخم مرغ ۱۰ کیلوگرم بوده است که البته با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران، انتظار افت سرانه ی مصرف را داریم.

شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان در سال ۱۳۶۹ تاسیس شده است و با توجه به ظرفیت بالای مرغ مادر و قابلیت تولید جوجه در تمامی فصول از شرکت های بزرگ تولید مرغ و جوجه به شمار می آید و قابلیت تاثیرگذاری بر بازار را دارد. به طور کلی صنعت طیور از نظر تولید به چند دسته تقسیم می شودک دسته مرغان گوشتی، مرغان تخمی، مرغان گوشتی و تخمی و مرغان زینتی و جنگی. تولیدات این شرکت عموما در دسته مرغان تخمی و مرغان گوشتی می باشد.

این شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ فروش محصولات را به رقم ۶۷۲ میلیارد ریال گزارش کرده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۱۸% کاهش داشته است و از سویی بهای تمام شده ی شرکت با ۲۹% افزایش نسبت به سال مالی گذشته به رقم ۵۹۶ میلیارد ریال گزارش شده است که موجب کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است. سود هر سهم شرکت با سرمایه ی ۴۰۰ میلیارد ریال در این سال به رقم ۶۹ ریال محقق شده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته کاهشی ۹۰% را نشان می دهد که این کاهش قابل توجه ناشی از افت نرخ فروش جوجه و نتایج عملکرد گله های مرغ پولت بوده است و به تفصیل در این گزارش به آن پرداخته شده است.

سرمایه

سال مالی شرکت ۳۰ آذرماه می باشد. سرمایه ی شرکت از ۱ میلیارد ریال در سال  ۱۳۷۰ طی هشت مرحله افزایش سرمایه به  ۴۰۰ میلیارد ریال معادل ۴۰۰ میلیون سهم رسیده است.

این شرکت در سال ۱۳۹۱ سرمایه ی خود را از ۱۱۱ میلیارد به ۱۵۸٫۶ میلیارد ریال از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش داده است و در سال ۱۳۹۶ نیز از محل مطالبات حال شده ی سهامداران افزایش سرمایه ای ۴۳ درصدی به منظور تکمیل فارمهای چگنی استان لرستان جهت تامین واحد پرورش مرغ مادر داشته است.

ترکیب سهامداران شرکت به شرح زیر می باشد:

سرمایه گذاری کشاورزی کوثر سهامدارعمده ی این شرکت می باشد و مالک نهایی شرکت نیز سازمان اقتصادی کوثر می باشد.

روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۰% از سهام شرکت معادل ۴۰ میلیون سهم در بازار دوم فرابورس عرضه خواهد شد.

فروش

این شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۷ فروش را به مبلغ ۶۷۲ میلیارد ریال پیش بینی کرده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۱۸% کاهش یافته است. این شرکت در دوره ی دو ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ فروش را به مبلغ ۲۸۲ میلیارد ریال گزارش کرده است که معادل ۴۲% از فروش سال ۹۷ می باشد.

فروش شرکت در بهمن ماه به رقم ۱۵۹ میلیارد ریال گزارش شده است که نسبت به دی ماه  ۲۹% افزایش داشته است که این افزایش عمدتا ناشی از رشد مقدار و نرخ فروش جوجه ی گوشتی بوده است.

ترکیب فروش شرکت در سال مالی ۹۷ به شرح زیر بوده است:

گفتنی است فروش های انجام شده از تولید مزارع سلطانیه و پیشگامان کشاورزی کوثر ایلام با توجه به ضرایب قرارداد مشارکت شناسایی می شود و عمده ی فروش شرکت نیز به جوجه یک روزه گوشتی ماهان اختصاص یافت. عمده ی فروش جوجه یک روزه شرکت معادل ۸۶% به شرکت وابسته (زربال آمل) می باشد و باقی فروش عموما به مرغداران خرد صورت می گیرد.

تعیین نرخ های فروش بر مبنای فعالیت بازار جوجه یک روزه در چهار روز هفته از شنبه تا چهارشنبه به جز دوشنبه ها از صبح ساعت ۸ تا ساعت ۱۳ ظهر و استعلام بها از ده فروشنده در سطح کشور انجام می شود.  معاملات در این بازار عموما تلفنی انجام می شود.

نرخ فروش جوجه یک روزه شرکت در سال های گذشته به شرح زیر بوده است:

از دلایل کاهش فروش شرکت در سال مالی جاری نسبت به سال مالی گذشته می توان به کاهش نرخ فروش از میانگین ۲۰،۶۸۴ ریال در هر قطعه در سال مالی ۹۶ به ۱۴،۹۲۲ ریال در سال مالی ۹۷ اشاره کرد. شرکت اعلام نموده که از دلایل کاهش نرخ فروش جوجه می توان به افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار بوده است.

در بهمن ماه ۱۳۹۷ قیمت هر قطعه جوجه گوشتی ۴۰،۴۸۲ ریال گزارش شده که نسبت به دی ماه افزایشی ۲۲ درصد داشته و نسبت به میانگین سال ۹۷ افزایشی ۱۷۱ درصدی داشته است. شرکت پیش بینی می کند نرخ فروش هر قطعه جوجه گوشتی در سال مالی ۹۸ برابر با ۲۵،۰۰۰ ریال باشد و رشد قیمت بهمن ماه ناشی از تقاضای قابل توجه مرغداران برای جوجه ریزی بوده است و این نوسانات به زعم شرکت عادی بوده است.

پولت تخم گذار نیز در دی ماه ۱۳۹۷ به ازای هر قطعه ۱۸۱،۸۰۷ ریال به فروش رسیده است که نسبت به میانگین سال مالی ۹۷ رشدی ۱۷% داشته است.

حال به بررسی مقدار فروش محصولات می پردازیم:

مطابق نمودار بالا مقدار فروش محصولات شرکت روندی افزایشی را در سال های اخیر داشته است. شرکت اعلام نموده با شروع فصل گرما تولید گوشت مرغ کاهش می یابد و با شروع فصل سرما افزایش می یابد.

بررسی مقدار فروش نیز حاکی از آن است که عمده ی دلیل کاهش فروش شرکت در سال مالی ۹۷ نسبت به سال مالی ۹۶ افت نرخ فروش محصولات به دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار می باشد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده ی شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ برابر با ۵۹۶ میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۲۹% افزایش یافته است. این در حالی است که فروش شرکت در سال مذکور کاهشی ۱۸ درصدی داشته است و به کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت منجر شده است و سود ناخالص شرکت در سال مالی ۹۷ نسبت به سال مالی گذشته کاهشی ۷۹ درصدی داشته است.

ترکیب بهای تمام شده ی شرکت به شرح زیر است:

مواد مستقیم مصرفی و سربار ۸۵% از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده اند. این شرکت مواد اولیه ی مصرفی خود را عمدتا از طریق شرکت های واردکننده تامین می کند و از این نرخ تامین مواد اولیه وابسته به نرخ ارز است که در حال حاضر جهت تامین مواد اولیه با نرخ دولتی اقدام می شود و سیاست دولت در این خصوص برای سال آتی مشخص نیست.

در سال مالی ۱۳۹۷ حاشیه سود ناخالص در پولت تخم گذار منفی ۸ درصد و در جوجه یک روزه ۱۱% و در مزارع مشارکتی ۴۵% بوده است.

ضریب تبدیل دان به گوشت یا تخم مرغ از آیتم های مهم در بهره وری مرغداری هاست. در حال حاضر در ایران به صورت میانگین به ازای هر دو کیلوگرم دان مرغ، یک کیلوگرم مرغ زنده تولید می شود که ۱۰ درصد بالاتر از میانگین جهانی است. همچنین وزن مرغ زنده در ایران بین ۲ تا ۲٫۱ کیلوگرم است که بالاتر از میانگین ۱٫۸ کیلوگرم کشورهای پیشرفته است و وزن مازاد عموما به صورت چربی و دورریز است. این وزن مازاد ناشی از طول دوره ی نگهداری است، در ایران دوره ی نگهداری ۵۰ روز است که بالاتر از ۴۲ روز در کشورهای پیشرفته می باشد و این مسئله به کاهش دوره های جوجه ریزی منجر شده است.

همچنین برای تولید هر مرغ گوشتی سالانه ۲ لیتر گازوئیل مصرف می شود.

تلفات دوره ی پرورش نیز به صورت نرمال در مرغداری های کشور ۶% است که بالاتر از میانگین ۲% در کشورهای پیشرفته است.

با توجه به اینکه مواد مستقیم در ترکیب بهای تمام شده سهمی ۵۷% دارد به بررسی جزئیات مواد مستقیم می پردازیم در ترکیب مواد مستقیم ذرت سهمی ۴۷% و کنجاله سویا سهمی ۲۸% دارد. که در کشور ۹۵% کنجاله ی سویا ۵۰% ذرت از مبادی وارداتی تامین می شود.

این مجتمع در سال مالی ۱۳۹۷ هر کیلوگرم ذرت را با نرخ ۱۱،۶۳۰ ریال و هر کیلوگرم کنجاله سویا را با نرخ ۲۲،۰۴۵ ریال به مصرف رسانده است و برای سال مالی ۱۳۹۸ نرخ خرید هر کیلوگرم ذرت را ۱۵۰۰۰ ریال و هر کیلوگرم کنجاله سویا را ۲۶۰۰۰ ریال برآورد کرده است.

با توجه به سهم قابل توجه مواد مصرفی وارداتی در ترکیب بهای تمام شده با رشد نرخ ارز و حذف ارز ۴۲،۰۰۰ ریالی شاهد رشد بهای تمام شده خواهیم بود.

روند حاشیه سود ناخالص

کاهش فروش شرکت در سال مالی ۹۷ و رشد بهای تمام شده در این سال منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است و در مجموع روند با ثباتی در سودآوری شرکت مشاهده نمی شود و نوسانات آن قابل ملاحظه است.

ترازنامه

تسهیلات مالی شرکت از ۲۶٫۹ میلیارد ریال در دوره ی مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۶ با رشد ۹۱ درصد به ۵۱٫۶ میلیارد ریال در سال مالی ۹۷ رسیده است که این رشد منجر به افزایش ۵۱% هزینه ی مالی شرکت به رقم ۱۰٫۸ میلیارد ریال شده است.

ارزش دفتری شرکت به ازای هر سهم ۱،۱۷۶ ریال و سود انباشته به ازای هر سهم ۸۸ ریال می باشد.

صورت سود و زیان

رشد هزینه های فروش، اداری و عمومی در سال مالی ۹۷ نسبت به سال مالی ۹۶ برابر با ۱۶% بوده است که عمدتا ناشی از افزایش هزینه حقوق و دستمزد و هزینه های حسابرسی می باشد.

کاهش سایر درآمدهای غیر عملیاتی به علت دریافت خسارت از بیمه بابت حذف گله ها می باشد.

نسبت های مالی

سایر نکات

  • از ریسک های این صنعت می توان به نوسانات قیمت ناشی از عدم تولید متناسب با نیاز مصرف و تقاضا اشاره کرد. تهویه نامناسب، استفاده نامناسب از دارو و واکسن و غیره نیز از مواردی است که موجب افزایش هزینه های تولید، در تولیدکنندگان داخلی می باشد.
  • تغییرات نرخ ارز به دلیل وابستگی صنعت به مواد اولیه و حذف ارز ۴۲،۰۰۰ ریالی بر این صنعت تاثیرگذار خواهد بود.

نتیجه گیری

در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷شرکت، فروش محصولات را رقم ۶۷۲ میلیارد ریال گزارش کرده است که نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته ۱۸% کاهش داشته است و از سویی بهای تمام شده ی شرکت با ۲۹% افزایش نسبت به سال مالی گذشته به رقم ۵۹۶ میلیارد ریال گزارش شده است که موجب کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است. این کاهش قابل توجه ناشی از افت نرخ فروش جوجه و نتایج عملکرد گله های مرغ پولت بوده است

ماهان در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ با سرمایه ۴۰۰ میلیارد ریال به ازای هر سهم تنها ۶۹ ریال سود محقق کرده و فروش سال آتی نیز با افزایش پیش بینی شده است که با توجه به شرایط فعلی در تحقق آن ابهاماتی وجود دارد همچنین در گزارش ارزش گذاری منتشره در سایت فرابورس سود هر سهم شرکت برای سال ۱۳۹۸ به رقم ۷۷۸ ریال پیش بینی شده است. با توجه به اینکه نرخ های فروش جوجه ی شرکت در بهمن ماه و دی ماه رشدی قابل توجه داشته است، در صورت پایداری نرخ ها افزایش فروش شرکت مورد انتظار است.

روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۰% از سهام شرکت معادل ۴۰ میلیون سهم در بازار دوم فرابورس در دامنه ی قیمتی ۳،۸۰۰ ریال تا ۴،۰۰۰ ریال عرضه خواهد شد، این در حالی است که در گزارش ارزش گذاری، ارزش هر سهم شرکت ۴،۳۳۱ ریال برآورد شده است و سهام شرکت با توجه به سودآوری شرکت از  منظر قیمتی جذاب نمی باشد.

کارگزاری آبان

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.