تحلیل بنیادی پالایش نفت تهران (شتران)

نفت بهران در سال ۱۳۴۵ تاسیس و در سال ۶۹ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و از واحدهای تجاری فرعی گروه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می باشد.

تحلیل-بنیادی-پالایش-نفت-تهران-شتران

معرفی شرکت

تحلیل بنیادی پالایش نفت تهران (شتران): نفت تهران در سال ۱۳۴۵ تاسیس و در سال ۶۹ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و از واحدهای تجاری فرعی گروه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می باشد. سرمایه شرکت در حال حاضر ۲،۶۰۰ میلیارد ریال است آخرین افزایش سرمایه شرکت به میزان ۳۰ درصد از محل آورده نقدی در دیماه ۹۷ به ثبت رسید. میانگین بازدهی ۳ ماهه و یک ساله شرکت به ترتیب ۲۱٫۴ و ۹۲٫۸ درصد بوده است. سهام شناور شرکت ۳۳درصد و میانگین حجم معاملات ۹۰ روزه شرکت ۷۵۴ هزار سهم می باشد.

سهامداران عمده

بنیاد مستضعفان ۲۹٫۹ درصد‌، انرژی گستر سینا ۲۱٫۵ درصد و پتروشیمی تابان فردا ۸٫۶ درصد و سرمایه گذاری اهداف ۷٫۱ و سرمایه گذاری توسعه ملی ۳٫۰۱ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارند.

وضعیت فعلی شرکت:

فروش شرکت براساس صورت های مالی ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۷ با رشد ۴۳ درصدی مبلغ ۱۶،۰۴۸  میلیارد ریال و براساس گزارشات فروش ماهانه ۱۲ ماهه مبلغ ۲۳،۶۹۳ میلیارد ریال محقق گردید. ظرفیت اسمی شرکت تولید سالانه ۳۴۶،۰۶۸ متر مکعب انواع روغن می باشد که شرکت ۱۲ ماهه سال ۹۷ مجموعاً ۴۲۰٫۷ هزار متر مکعب انواع روانکار را تولید نموده و ۴۱۵٫۶ هزار مترمکعب از آن را به فروش رسانده است. نمودار های زیر روند فروش ماهانه انواع روانکار و متوسط نرخ فروش این محصول را نمایش می دهند. (مقدار فروش بر حسب متر مکعب و متوسط نرخ فروش برحسب ریال به ازای هر متر مکعب)

بر حسب صورت های مالی ۹ ماهه ۹۷ از مبلغ ۱۶ هزار میلیارد ریال فروش حدود ۱۴٫۷ هزار میلیارد ریال از محل انواع روانکار بوده است. حدود ۷۹ از مبلغ فروش روانکار در بازار داخلی و ۲۱ درصد به صورت صادراتی بوده است. روانکارهای تولید در شرکت دارای انواع مختلفی است که براساس گزارشات مالی شرکت در سال های گذشته حدود ۶۵ درصد از مقدار فروش روانکارهای داخلی از نوع روانکار خودرو و مابقی به صورت روانکار صنعتی می باشد.

همچنین بهای تمام شده شرکت در ۹ ماهه با رشد ۵۶ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۱۰،۵۴۸) میلیارد ریال محقق شده و به این ترتیب شتاب بیشتر رشد بهای تمام شده نسبت به فروش منجر به کاهش حاشیه ناخالص شرکت گردیده است.

مواد مستقیم مصرفی با سهم ۹۰ درصدی در بهای تمام شده بیشترین تاثیر را دارد. حدود ۷ درصد نیز به هزینه های سربار اختصاص دارد. حدود ۷۳ درصد از مواد مصرفی به مبلغ ۷،۷۷۶ میلیارد ریال از بازارهای داخلی و مابقی به صورت وارداتی بوده است. ۶۷ درصد از مواد مصرفی داخلی مربوط به لوبکات می باشد. نمودار زیر نرخ خرید لوبکات شرکت در دوره های سه ماهه جاری نمایش می دهد.

همانطور که از نمودار فوق مشخص است نرخ لوبکات علی رغم رشد نرخ دلار در سال ۹۷،‌ رشد قابل ملاحظه ای نداشته است. شرکت طی شفاف سازی اعلام نموده که هیئت وزیران سقف بودجه یارانه عرضه لوبکات در بورس کالا برای ۵ ماهه پایانی سال ۹۷ معادل ۵،۰۰۰ میلیارد ریال برای چهار پالایشگاه تولید روانکار تعیین شده است. این در حالی است که نحوه قیمت گذاری لوبکات در سال ۹۸ و میزان یارانه تخصیصی به این محصول مشخص نمی باشد. در صورتی که نرخ این محصول آزاد گردد با رشد قابل ملاحظه ای همراه خواهد شد.

سرمایه گذاری های شرکت

شرکت مالک ۱۰۰ درصد شرکت به تام روانکار و ۴۹٫۸۴ درصد شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس می باشد و در سال ۹۶ مبلغ ۴۴۷ میلیارد ریال از محل سرمایه گذاری در شرکت به تام روانکار و ۳۳۱ میلیارد ریال از محل سرمایه گذاری شناسایی نموده است.

شرکت به تام روانکار دارای ظرفیت اسمی سالانه ۱۴٫۵۰۰ تن انواع روانکارهای خودرویی و صنعتی است و در سال ۹۶ حدود ۱۹،۶۹۷ تن انواع روانکارهای خودرویی و صنعتی را تولید نموده و تماما آنها را در داخل به فروش رسانده است. بنابراین انتظار داریم با افزایش نرخ روانکارها سودآوری شرکت از این محل نیز افزایش یابد.

شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس نیز دارای ظرفیت اسمی ۶،۲۵۴،۴۶۰ مگاواتی است که در سال ۹۶ ظرفیت عملی ۴،۸۵۶،۰۸۹ و آمادگی واقعی ۵،۰۸۲،۷۴۹ را داشته است. مهمترین زیر مجموعه این شرکت نیروگاه قم می باشد و براساس آخرین اطلاعات منتشره، شرکت در سال ۹۶ توانسته ۳٫۱ میلیون مگاوات ساعت انرژی را با متوسط نرخ ۳۶۴ ریال به ازای هر کیلو وات ساعت به ۴،۰۷ میلیون مگاوات ساعت با نرخ آمادگی ۱۹۱ریال به ازای هر کیلو وات ساعت به فروش برساند.

تسهیلات مالی

تسهیلات مالی شرکت در ۹ ماهه مبلغ ۴،۶۹۹ میلیارد ریال که عمدتا به صورت ریالی و با نرخ ۱۸ درصد دریافت شده است. نمودار زیر روند کاهشی تسهیلات دریافتی و هزینه های مالی را در سال های گذشته نمایش می دهد. (ارقام میلیون ریال)

روند حاشیه سود ناخالص

همانطور که از نمودار زیر مشخص است روند حاشیه سود ناخالص کاهشی است و شرکت در ۹ ماهه حاشیه سود حدود ۳۴ درصد را محقق نموده که با توجه به انتظار روند افزایشی نرخ لوبکات از یک سو و کنترل قیمت های فروش از سوی دیگر احتمالا در ۳ ماهه فصل زمستان نیز شاهد ادامه روند کاهشی در حاشیه سود ناخالص باشیم.

برآورد کارشناسی سود شرکت

شرکت ۹ ماهه منتهی به ۳۰/۹/۹۷ مبلغ ۲۴۲۶ ریال سود به ازای هر سهم محقق نمود که نسبت به دوره مشابه سال ۹۶ رشد ۱۰۱ درصدی داشته است. به منظور برآورد سود سال ۹۷ مفروضات به شرح زیر در نظر گرفته شده است.

 • فروش واقعی شرکت مطابق گزارش اسفند ماه به عنوان مبلغ فروش لحاظ شده است.
 • نرخ دلار در پایان سال ۹۷ مبلغ ۹۲،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.
 • نرخ مصرف لوبکات در فصل زمستان معادل نرخ خرید فصل پاییز با لحاظ ۱۰ درصد رشد (۲۲،۲۴۳ ریال به ازای هر لیتر)
 • سود حاصل از سهام شرکت به تام روانکار ۵۸۶ میلیارد ریال محاسبه گردید. سود حاصل از سهام پیوند گستر پارس مطابق با سال ۹۶ و مبلغ ۳۳۱ میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

به منظور برآورد سود سال ۹۸ مفروضات به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

 • نرخ دلار نیمایی ۱۰۵،۰۰۰ ریال
 • نرخ تورم ۳۰ درصد
 • متوسط نرخ رشد دستمزد ۱۵ درصد
 • افزایش ۴۰ درصدی در هزینه حمل
 • نرخ خرید لوبکات براساس نرخ دلار نیمایی و حدود ۴۳،۰۰۰ ریال به ازای هر لیتر
 • نرخ رشد ۴۰ درصدی برای فروش روانکار داخلی خودرو
 • نرخ رشد ۸۰ درصدی برای روانکار داخلی صنعتی
 • ترکیب فروش مقداری به صورت ۶۴ درصد روغن خودرو و ۳۶ درصد روغن صنعتی

جدول زیر برآورد کارشناسی سودآوری شرکت را نمایش می دهد.

کارگزاری آبان

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.