تداوم خرید حقیقی‌ها در بازار سهام

بازار سهام در حالی سومین هفته معاملاتی سال جدید را با ثبت بازدهی ۷/ ۴ درصدی به اتمام رساند که در این مدت بازیگران خرد با خریدهای قابل‌ توجه توانستند تغییرمالکیت را در زمین خود حفظ کنند.

تداوم-خرید-حقیقی‌ها-در-بازار-سهام

به گزارش ریچ بورس، بر این اساس معامله‌گران حقیقی تمامی روزها خالص خرید مثبتی را در کارنامه خود ثبت کردند که در نهایت این موضوع با انتقال بیش از ۱۹۰ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها همراه شد. به این ترتیب خالص خرید معامله‌گران حقیقی از ابتدای سال جدید تا پایان معاملات روز گذشته به بیش از ۳۳۱ میلیارد تومان رسید.

بررسی روند خریدهای صورت گرفته در این هفته نشان از آن دارد که در نخستین روز کاری هفته، خالص خرید حقیقی به حدود ۵۲ میلیارد تومان رسید. این روند در معاملات روز یکشنبه با حجمی بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان دنبال شد.

هر چند در معاملات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، کمی از سرعت خرید حقیقی‌ها کاسته شد و حقوقی‌ها فعال‌تر شدند، اما در پایان هفته به همان اوج اولیه رسید. بر این اساس انتقال ۷/ ۲ میلیارد تومانی نقدینگی در روز دوشنبه و ۵/ ۱ میلیارد تومان در روز سه‌شنبه، به ۶۷میلیارد تومان در روز چهارشنبه افزایش یافت.

معامله‌گران چه سهامی خریدند؟

رصد صنایع مورد توجه بازیگران در هفته‌ای که گذشت نشان از آن دارد که گروه سرمایه‌گذاری‌ با خالص خرید بیش از ۶۵ میلیارد تومانی به‌عنوان پرطرفدارترین گروه از سوی سهامداران خرد شناخته شدند.

در راس این گروه نیز جمع‌آوری سهام سرمایه‌گذاری بیمه قرار داشت که با انتقال ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به پرتفوی سهامداران خرد این نماد همراه شد. در این میان صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی صبانیک به‌عنوان حقوقی فعال در «وبیمه»، در مجموع هفته ۵/ ۱ میلیون سهم مزبور را خریداری کرد.

در ادامه این روند نیز گروه شیمیایی با خالص خرید ۵۷میلیارد تومانی حقیقی‌ها قرار داشت. در این میان گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به تنهایی خالص خرید ۶۵ میلیارد تومانی را از سوی سهامداران خرد تجربه کرد. نماد «پترول» که در هفته گذشته بیش از ۱۷ درصد رشد قیمت را تجربه کرد، به دلیل تقاضای بالای حقیقی‌ها با عرضه‌هایی از سوی سهامدار حقوقی مواجه شد.

اما در این میان شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد که سهامدار ۱۵/ ۳ درصدی «پترول» است، به خرید سهم پرداخت. البته این میزان جمع‌آوری سهام با حجم‌های پایینی همراه بود که در مجموع هفته به بیش از یک میلیون سهم رسید.در ادامه این روند نیز خرید سهام سرمایه‌گذاری صنایع ‌شیمیایی ‌ایران قرار داشت که با خالص خرید ۲۳ میلیارد تومانی، در فهرست دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفت. «شیران» نیز در هفته گذشته بازدهی ۱۸ درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرد. در سمت دیگر، معامله‌گران عمده بیشترین خرید را در نماد توسعه‌ صنایع‌ بهشهر داشتند. این روند با انتقال ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده «وبشهر» دنبال شد.

نگاهی به روند تغییر مالکیت‌های هفتگی

بازار سهام در اولین روز کاری پس از تعطیلات ایام نوروز معاملات نسبتا متعادلی را آغاز کرد. به‌طوری‌که معاملات روز شنبه با رشد بیش از ۱۲۰۰ واحدی شاخص کل بورس آغاز شد. در این روز بیش از ۵۱ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران عمده خارج و به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

بیشترین خرید صورت گرفته در نمادهای گروه خودرو، مسکن و سیمان بود.بررسی جزئیات خرید و فروش‌های انجام شده نشان از آن دارد که در میان نمادهای خودرویی، تمایل زیادی به جمع‌آوری سهام ایران خودرو وجود داشت که این امر خالص خرید بیش از ۱۱ میلیارد تومانی حقیقی‌ها در این نماد را به دنبال داشت.

در نماد محورسازان ‌ایران‌خودرو نیز به دنبال خریدهای پرحجم سهامداران خرد، حقوقی شرکت به عرضه سهام ادامه داد. در معاملات این روز سرمایه‌گذاری سمند، ۶میلیون سهم «خوساز» را به فروش رساند. در این گروه موتورسازان ‌تراکتورسازی ‌ایران‌ نیز با عرضه پنج میلیون سهمی از سوی تراکتورسازی ایران مواجه شد.

در نماد پارس خودرو نیز وضعیتی مشابه با واگذاری بیش از هفت میلیون سهم از سوی بیمه رازی دنبال شد.در میان نمادهای گروه انبوه‌سازی نیز، سرمایه‌گذاری مسکن در کانون توجه حقیقی‌ها قرار گرفت که با خالص خرید بیش از ۱۰ میلیارد تومانی همراه شد؛ تمایل زیاد سهامداران به خرید سهام مزبور موجب شد سهامدار عمده شرکت به عرضه سهم اقدام کند. بر این اساس ۱۰ میلیون سهم توسط صندوق سرمایه‌گذاری رهاورد آباد مسکن و حدود ۷میلیون سهم دیگر نیز از سوی بیمه مرکزی عرضه شد. اما با وجود این همچنان صف خرید بیش از ۲۶ میلیون سهمی برای «ثمسکن» باقی ماند.

«پترول» در کانون توجه

معاملات روز یکشنبه با حفظ تغییرمالکیت نزد سهامداران خرد همراه شد. به‌طور‌ی‌که حدود ۶۷ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله‌گران عمده به سبد سهامداران حقیقی جابه‌جا شد که بخش عمده‌ای از این رقم به خریدهای صورت گرفته در نماد گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان تعلق داشت؛ به‌طوری‌که ۷۷ درصد از خالص خرید مزبور یعنی رقمی بیش از ۵۲ میلیارد تومان به خالص خرید در سهام «پترول» اختصاص یافت.

در مقابل سهامداران عمده به حمایت از سهام سایپا اقدام کردند. بر این اساس خالص خرید ۵/ ۳ میلیارد تومانی در کارنامه حقوقی‌های «خساپا» ثبت شد. این در حالی است که دو میلیون سهم «خساپا» از سوی سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا عرضه شد. همچنین در نماد پارس خودرو نیز سهامدار عمده یعنی بیمه رازی به عرضه‌های خود ادامه داد و بیش از پنج میلیون سهم دیگر را واگذار کرد. سرمایه‌گذاری سمند نیز که در روزهای اخیر به عرضه سهام محورسازان ایران خودرو پرداخته، روز یکشنبه نیز ۱۰ میلیون سهم دیگر را از پرتفوی خود خارج کرد.

ایجاد تعادل در روز دوشنبه

معاملات روز دوشنبه با تعادل در خرید و فروش‌های بازیگران همراه شد. به این ترتیب در نهایت دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

در این روز سهامداران خرد به خریدهای خود در نماد «پترول» ادامه داده و خالص خرید ۱۵ میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند و در مقابل سهامداران عمده بیشترین حمایت را از سهام مس شهید باهنر داشتند. این روند با خالص خرید بیش از ۱۳ میلیارد تومانی این گروه همراه شد. در این میان یک سهامدار حقیقی که مالک بیش از یک درصدی سهام «فباهنر» است، اقدام به عرضه ۱۵ میلیون سهم مزبور کرد.

افزایش فعالیت حقوقی‌ها

معامله‌گران عمده در حالی روز سه‌شنبه به فعالیت بیشتری در سمت خرید سهام پرداختند که در نهایت برآیند تغییر مالکیت‌ها به انتقال ۵/ ۱ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد ختم شد.

رصد جابه‌جایی‌های صورت‌گرفته در این بازار نشان از آن دارد که سهامداران عمده به حمایت از سهام بانک ملت و فولاد مبارکه اقدام کردند؛ به‌طوری‌که خالص خرید حقوقی‌های بازار در نماد «وبملت» به بیش از ۱۸ میلیارد تومان رسید. همچنین خالص خرید ثبت شده در نماد «فولاد» نیز به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید.

همچنین در روز سه‌شنبه سهامداران خرد بیشترین خرید را در نمادهای سیمانی داشتند که در راس آن، جمع‌آوری سهام سیمان فارس و خوزستان قرار داشت. این روند با خالص خرید بیش از ۱۸ میلیارد تومانی حقیقی‌ها دنبال شد.

در نماد سیمان کردستان نیز به دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد، حقوقی شرکت یعنی شرکت توسعه سرمایه وصنعت غدیر به عرضه دو میلیون سهم پرداخت. البته این حقوقی به‌عنوان سهامدار عمده در سیمان شرق نیز دو میلیون و ۲۰۰ هزار سهم را واگذار کرد. شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز به‌عنوان سهامدار عمده در سیمان سفید نی‌ریز، ۵۰هزار سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. همچنین روندی مشابه در نماد سیمان شمال با واگذاری یک میلیون سهم توسط گروه مالی بانک مسکن دنبال شد.

پایان خوش هفته

در جریان معاملات روز چهارشنبه و همزمان با رشد ۳۵۰۰ واحدی شاخص کل بورس، سهامداران خرد به خریدهای بیشتری پرداختند؛ به‌طوری‌که در این روز بیش از ۶۷ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا‌ شد.

بررسی روند خریدهای صورت‌گرفته نشان از آن دارد که معامله‌گران خرد تمایل زیادی به خرید سهام فولاد مبارکه نشان دادند؛ به‌طوری‌که در نهایت ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نقدینگی به پرتفوی حقیقی‌های «فولاد» منتقل شد. فولاد خوزستان نیز دیگر نماد فولادی بود که به دلیل تقاضای بالا از سوی سهامدار خرد با عرضه سهم از سوی حقوقی مواجه شد؛ به‌طوری‌که یک میلیون سهم مزبور از سوی صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر و بیش از ۹۰۰ هزار سهم دیگر نیز توسط بانک رفاه کارگران به فروش رفت.

در میان نمادهای فلزی، مس شهید باهنر از حمایت دو سهامدار عمده برخوردار شد؛ سرمایه‌گذاری صدرتامین و شرکت نیلین فرایاف در مجموع حدود ۲۰۰ هزار سهم «فباهنر» را خریداری کردند.در میان نمادهای بانکی نیز حقیقی‌ها بیشترین خرید را در سهام بانک پاسارگاد داشتند که این روند با خالص خرید بیش از ۱۲ میلیارد تومانی آنها دنبال شد. در این نماد سهامدار عمده یعنی سرمایه‌گذاری خوارزمی به عرضه‌های خود ادامه داد و حدود ۵۰میلیون سهم «وپاسار» را از پرتفوی خود خارج کرد.

دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.