ارزان بودن شرکت‌های بورسی و تزریق هیجان با یک شوک/ توازنی میان قیمت سهام‌ با قیمت محصولات شرکت‌ها نیست

زمانی که سهامداران با ورود شوک‌های سیاسی، بورس را در تناسب با دیگر بازارها بدون‌صرفه تلقی می‌کنند، نشان از ارزان بودن شرکت‌های بورسی و عدم رشد قیمت سهام در مقابل محصولات تولیدی کارخانه‌ها است.

ارزان-بودن-شرکت‌های-بورسی

به گزارش ریچ بورس، جعفر عزیزی کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، دلیل نوسانات رکوردشکنی که بورس تجربه کرد را ارزانی بازار دانست و گفت: بر اساس معیارها و مقایسه‌هایی که در بازار وجود داشته و جزو پارامترهای اساسی بورس ایران طی ۱۵ سال گذشته مطرح شد، بورس همواره بازاری ارزان بود زیرا فاکتورهایی همچون دلار، نقدینگی و تورم هیچگاه ثابت نبوده و حد آن، باعث شده که بسیاری از شرکت‌های بورسی، ارزان بمانند.

وی ادامه داد: اگر گذشته ۱۵ ساله بازار سرمایه مورد مقایسه قرار گیرد، طی بازه دهه ۸۰ نرخ دلار با تغییرات فراوانی مواجه نشد بلکه قیمت از ۸۵۰ تومان تا ۱۰۵۰ تومان در نوسان بود و آغاز رشد نرخ دلار تقریبا از سال‌های ابتدایی بازار رقم زده شد که طی دو موج، ابتدا دلار به بالای ۳ هزار تومان و سپس مرز ۱۴ هزار تومان را رد کرد.

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه در دهه ۸۰، کماکان بازار از غول‌های امروز بازارسرمایه تهی بود نیز اظهارکرد: بسیاری از شرکت‌های بزرگ حال حاضر بازار در نیمه نخست دهه ۸۰ وارد بازارسرمایه نشده بودند زیرا پس از اجرایی شدن اصل۴۴، راه برای ورود مخابرات، فولادی‌ها، بانک‌ها و پتروشیمی‌ها باز شد و در آن هنگام دلار هزار تومانی نهایت ارزش بازار به ۶هزار میلیارد تومان می‌رسید.

عزیزی اضافه کرد: در زمانی که دوران شکوفایی اقتصاد بود «بین نیمه نخست دهه ۸۰» نرخ تورم، بیکاری، نقدینگی چندان شرکت‌های تولیدی را آزار نمی‌داد اما با پذیرش شرکت‌های شمول اصل۴۴ از سال ۹۱به بعد، هیچگاه بورس به جایگاه اصلی خود نخواهد رسید زیرا ارزش دلاری بورس هر روز کمتر می‌شود.

این کارشناس بازار تصریح کرد: ارزش بازار با وجود شرکت‌های تو در توی فراوانی که وجود دارد، کاهش یافته چراکه حداقل ارزش اسمی بازار ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی برابر با نصف نقدینگی و ارزش واقعی بازار نیز ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که یک‌چهارم نقدینگی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بازارسرمایه کشور تحت تاثیر شوک‌های سیاسی قرار می‌گیرد، افزود: اخبار سیاسی در رسانه‌های داخلی بزرگ‌نمایی می‌شود و بازار در این منجلاب گرفتار شده زیرا هدف اخبار سیاسی تنها شوک اقتصادی بود و این یک شگرد اقتصادی است؛ امروز ترامپ در مقابل ایران، چین، ترکیه، هند و … نیز با همین روش وارد تجارت شده زیرا بازی تجاری را می‌داند و این نقش آگاهی بخشیدن به بازار بوده که باید رسانه‌ها نیز پیگیری کنند.

عزیزی تاکید کرد: زمانی که شوک‌های اقتصادی به بازار تزریق می‌شود قطعا سهامدار هیجانی شده و درصدد فروش دارایی خود می‌افتد چراکه دارایی سهامدار در بورس بسیار ارزان‌تر از بازارهای دیگر است؛ از طرف دیگر محصولات شرکت‌های بورسی، رشد چندبرابری داشته و سهم آنها با این رشد همگام نبوده است.

این کارشناس بازارسرمایه درخصوص اینکه بازار چگونه گران‌تر می‌شود نیز تاکید کرد: مثبت شدن بازار، امری عادی بوده و نمی‌توان گفت تا زمانی که شاخص به محدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد نرسد، نمی‌توان گفت که بازار به سمت ارزشمند یا گران‌تر شدن گام برداشته و پیش‌بینی‌ها بدین گونه بوده که تا سال ۹۹، شاخص می‌تواند به این قله برسد اما برای پایان سال جاری نیز شاخص تنها می‌تواند به ۲۷۰ هزار واحدی، دست یابد؛ اما شرکت‌ها فعلا ارزان هستند و رشد ۱۵ هزار واحد و ریزش ۱۰ هزار واحدی کاملا طبیعی بوده و نباید سهامدار بخاطر چنین ریزشی، هیجانی شود.

این فعال بازارسرمایه درخصوص آینده و وضعیت بورس، گفت: سرمایه‌گذاری در بازارسهام، برد است؛ بازارسرمایه آربیتراژی بوده که نهفته در سود است؛ بازار نرخ ارز، تاثیر زودهنگام ندارد بلکه تاثیر اصلی آن را طی سال‌های آینده در وضعیت شرکت‌های تولیدی می‌توان مشاهده کرد.

منبع: بورس نیوز

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.