مبادلات اقتصادی ایران و عراق باید به ۲۰ میلیارد دلار برسد

رئیس جمهور با بیان اینکه سفر عراق به دعوت رسمی رئیس جمهور و نخست‌وزیر این کشورانجام می‌شود، گسترش روابط دو جانبه را مهم‌ترین هدف این سفر عنوان کرد و گفت: امروز روابط اقتصادی ما حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال است و این روابط را به راحتی در سال‌های آینده می‌توانیم به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه سفر عراق

به گزارش ریچ بورس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی قبل از عزیمت به سمت بغداد در فرودگاه مهرآباد درخصوص اهداف سفر به عراق، افزود: روابط ایران و عراق یک روابط ویژه‌ای است، مردم ایران در طول سالیان گذشته در یک آزمایش بزرگی سربلند بودند و آن اینکه مردم منطقه هر کجا مشکلی پیدا کردند و از ملت و دولت ایران کمک خواستند، مردم و دولت ایران با همه توان به کمک آنها شتافت. ما در روزهای بسیار سخت کنار مردم عراق بودیم و امروز نیز که روزهای صلح و امنیت این کشور است، باز هم در کنار ملت عراق هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه زمینه همکاری‌های دو کشور بسیار زیاد است، به سفر رئیس جمهور عراق به ایران و همچنین سفر هفته گذشته رئیس مجلس این کشور به ایران اشاره کرد و افزود: رفت و آمدهای بسیار زیادی بین مسئولان عالیرتبه انجام گرفته و در حال انجام است. از لحاظ تمدنی، فرهنگی و تاریخی دو ملتی هستیم که در طول قرن‌ها و حتی هزاران سال در کنار هم بوده ایم و همیشه یک روابط بسیار خوب و برادرانه با هم داشتیم و این نکته‌ای است که شاید غربی‌ها درک نکنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم عراق یکی از آرزوهایشان همیشه، تشرف به مشهد الرضا و زیارت امام هشتم(ع) بود و مردم ایران نیز همیشه آرزویشان رفتن به عتبات عالیات در شهرهای کربلا و نجف و کاظمین و سامراست و بخاطر همین عشق و علاقه است که امروز می‌بینیم روابط دو ملت یک روابط نمونه است. در سال ۷ – ۸ میلیون ایرانی و عراقی به کشور همدیگر تردد دارند و این نشان می دهد که دو ملت چقدر بهم نزدیک‌اند. آمریکایی‌ها دنبال ایران‌هراسی هستند و در منطقه هم همیشه دنبال ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه بوده اند، هم بخاطر منافع خودشان و هم برای حفظ رژیم غاصب صهیونیستی، همیشه دنبال ایجاد اختلاف و شکاف هستند.

رئیس جمهور افزود: خوشبختانه آمریکایی‌ها در یکسال اخیر تقریباً در همه تلاش‌هایشان ناموفق بودند، اخیراً دیدیم در نشست ورشو لهستان که می‌خواستند برای آمریکا یک پیروزی باشد و به فشار به ایران تبدیل شود ، به شکست آمریکا و به عظمت ایران تبدیل شد و حتی متحدان آمریکایی نیز در این اجلاس جواب رد به آمریکا دادند و گفتند ما در برجام می‌مانیم و می‌خواهیم با ایران رابطه اقتصادی و سیاسی داشته باشیم.

روحانی گفت: همین هفته گذشته شاهد بودیم که در مراسم با شکوه افتتاح راه‌آهن قزوین – رشت وزرای کشورهای همسایه ما شرکت کردند و اینها همه به این معناست که تلاش‌های آمریکا، ناموفق است. هم ایران روابط با همسایگان خودش را به عنوان مهمترین مسأله در روابط خارجی می‌داند و هم همسایگان ما می‌خواهند روابط بسیار صمیمی و خوبی با ایران داشته باشند. امروز با عراق، تقریباً در همه زمینه‌ها از جمله رفت و آمد، حمل و نقل، ترانزیت، گردشگری، زیارت، تجارت، سرمایه‌گذاری، مسایل سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی رابطه داریم و شاید موضوعی نیست که بتوانیم در روابط دوجانبه آن را در نظر نگیریم.

روحانی ادامه داد: امروز روابط اقتصادی ما حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال است و این روابط را به راحتی در سال‌های آینده می‌توانیم به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم. عراق بسیاری از نیازهایش را می‌تواند از ایران تأمین کند، ایران نیز می‌تواند نیازهایش را از عراق تأمین کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه روابط نزدیک ما می‌تواند به نفع دو کشور باشد، تصریح کرد: طرح‌های مهمی هم در دست است، موضوع ترانزیت، اهمیت خاصی دارد، علاقمند هستیم که راه‌های ما اتصال بهتری پیدا کند. راه‌آهن ما به راه‌آهن عراق متصل شود که این هم به نفع زائران و هم به نفع دو کشور و منطقه خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه علاقمندیم هر چه سریع‌تر لایروبی اروند رود شروع شود، گفت: طبق معاهده ۱۹۷۵ این لایروبی به نفع دو کشور و شهرهای بصره و خرمشهر و آبادان است. امروز کشتی‌های کوچک و متوسط می‌توانند از این رودخانه عبور کنند در حالی که اگر لایروبی شود، ممکن است کشتی تا حد ۲۰ هزار تنی هم بتواند در این آب‌ها رفت و آمد کند و در اسکله‌ها پهلو بگیرد. آبادانی بصره، آبادان و خرمشهر برای ما مهم است. این هم جزو مواردی است که در مباحث دو کشور مطرح خواهد شد.

روحانی مسأله شهرک‌های صنعتی در جوار مرزها را نیز از موضوعات مورد علاقه ایران و عراق عنوان کرد و گفت: مسائل مرزی را داریم، مسایل امنیتی مورد نظر ما است و همچنین مسأله محیط زیست که برای ما مهم است و مسأله گرد و غبار و اقدامات مشترکی که بین دو کشور باید انجام بگیرد بنابراین موضوعات بسیار مهمی را در این سفر داریم که مطرح خواهیم کرد و امیدواریم در بسیاری از موارد به توافق برسیم.

رئیس جمهور با اشاره به حضور تجار و بازرگانان در این سفر، گفت: در بغداد یک نشست و فروم اقتصادی برگزار خواهد شد، علاوه بر این با عشایر و نخبگان و سیاسیون عراق هم ملاقات خواهیم داشت و همچنین به زیارت حرمین شریفین در کربلا و نجف مشرف خواهیم شد. امیدواریم این سفر به نفع دو ملت و دو کشور باشد و توسعه روابط دو کشور را همراه داشته باشد ، از بهداشت و درمان گرفته تا تجارت و سرمایه‌گذاری و مسأله حمل و نقل و ترانزیت و گردشگری و زوار و مخصوصاً مسایل امنیت منطقه و مسایلی که به روابط و ثبات منطقه ما مربوط می‌شود جزو مباحث مطرح خواهد بود که امیدواریم مایه خیر و برکت برای دو ملت باشد.

رئیس جمهور با اشاره به سفر مخفیانه رئیس جمهور آمریکا به یکی از پایگاه های نظامی این کشور در عراق ، گفت: آمریکا یک کشور اشغالگر است و رابطه ایران و عراق اصلاً قابل مقایسه با رابطه با یک کشور اشغالگر نیست. آمریکا در منطقه منفور است. بمب‌هایی را که آمریکایی‌ها سر عراقی‌ها و افغانی‌ها و امروز سر سوریه و یمن می‌زنند، کسی یادش نمی‌رود و مداخلات آمریکا و خیانت‌هایی که آمریکا در منطقه داشته را کسی فراموش نمی‌کند. وفا و برادری که ایران نسبت به کشورهای منطقه از جمله عراق، یمن، سوریه، افغانستان و پاکستان و سایر کشورها داشته چیزی نیست که از یاد برود و مردم منطقه فراموش کنند. روحانی ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور دوست و برادر برای همیشه پایدار بماند.

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.