سرانجام ۵ طرح فعلی «پترول»

گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با اجرای برنامه‌هایی به دنبال توسعه طرح های موجود خود و تکمیل زنجیره ارزش است. این شرکت اعلام کرده پترول تعریف طرح جدید را فعلا از سیاست خود حذف کرده است.

سرانجام-5-طرح-فعلی-پترول

به گزارش ریچ بورس، رسول اشرف‌زاده؛ مدیرعامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در خصوص ۵ طرح در حال اجرای این شرکت  اظهار کرد:واحد سولفورزدایی پتروشیمی ایلام درحال اتمام است و وارد فاز راه اندازی شده است و همچنین نصب واحد الفین این پتروشیمی هم تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

وی با بیان این که امیدواریم دو واحد الفین و سولفورزدایی پتروشیمی ایلام تا مهرماه سال آینده در سرویس قرار بگیرند، گفت: واحد پلی اتیلن این مجتمع می‌تواند خوراک مورد نیاز خود را از واحد الفین دریافت و ظرفیت خود را تکمیل کند. این در حالی است که رکورد تولید درپتروشیمی‌های ارومیه و پلی اتیلن ایلام از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شکسته شد.  طرح پتروشیمی لردگان نیز حدود ۹۶ درصد پیشرفت دارد که امیدواریم تا سال آینده در مدار تولید قرار گیرد.

وی پیشرفت فیزیکی طرح پتروشیمی گچساران را  بیش از ۵۹درصد عنوان کرد و گفت: این طرح با ظرفیت تولید یک میلیون تن الفین می‌تواند اتان پالایشگاه گاز بید بلند  را به اتیلن تبدیل کند و همچنین واحدهای پایین دستی را نیز پشتیبانی کند. به گفته اشرف زاده، منابع مالی مورد نیاز برای تسریع پیشرفت طرح پتروشیمی گچساران نیز به زودی تامین خواهد شد.

مدیرعامل پترول با اشاره به این که مناقصه پتروشیمی دهدشت که امسال انجام شد به صورت EPC+F است، گفت: فاینانس این طرح از طریق چین و صندوق توسعه ملی در حال پیگیری است و عملیات ساختمان‌های غیرصنعتی آن در حال انجام است.

وی پیشرفت طرح صدف عسلویه را هم ۴۰ درصد بیان کرد و گفت: در بحث فاینانس خارجی این طرح که ۱۰۲ میلیون یورو است مشکلی وجود ندارد و تامین بخش ریالی طرح نیز از منابع داخلی در حال انجام است.

تعریف طرح جدید نداریم

اشرف‌زاده با بیان اینکه شرکت پترول تعریف یک طرح جدید در منطقه ای جدید را از سیاست خود حذف کرده است، اظهار کرد: این شرکت به دنبال توسعه طرح‌های موجود خود و تکمیل زنجیره ارزش است.

مدیرعامل پترول با اشاره به اینکه تاسیسات واحد PP پتروشیمی ایلام خریداری شده و بخش عمده‌ای از تجهیزات آن هم به کشور منتقل شده است، تصریح کرد: در حال شناسایی پیمانکاران از طریق مناقصه برای ساخت و نصب هستیم. در صورت انجام این طرح، ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن پلی پروپیلن به وجود می آید که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا، می توان نیاز کشور به این محصول را پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه سیاست ما در بخش پایین دست مشارکت با دیگر شرکت هاست، گفت: مطالعات امکان سنجی و اقتصادی واحد بنزین پیرولیز پتروشیمی ایلام انجام شده است که به منظور اجرای این طرح، سه شرکت متقاضی اعلام آمادگی کرده‌اند که با انتخاب شرکت متقاضی، از سال آینده این طرح نیز وارد مدار اجرایی می شود.

اشرف‌زاده با اشاره به تولید کریستال ملامین در پتروشیمی ارومیه گفت: این محصول قابلیت تبدیل به محصول‌هایی با ارزش افزوده بالا را داراست بنابراین طرح ایجاد پارک ملامین برای شرکت‌های متقاضی پایین دست ملامین را در این منطقه آغاز کردیم.

وی به برگشت سرمایه و اشتغالزایی بالا و هزینه سرمایه گذاری کم در پایین دست ملامین اشاره و اظهار کرد: اجرای این طرح،از خام فروشی و واردات محصولاتی که در این پارک تولید خواهد شد جلوگیری خواهد کرد.

اشرف‌زاده با اشاره به این که به واسطه پتروشیمی لردگان در این منطقه و وجود امکانات لازم، طرح توسعه‌ای در زمینه ملامین رزینی در دست مطالعه است، گفت: برآورد هزینه این طرح حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار است که سعی می‌کنیم با مشارکت بخش خصوصی اجرا شود.

دنیای بورس

Leave a Comment

Your email address will not be published.