تعدیل انتظارات صعودی در سهام

معاملات بورس تهران در هفته گذشته با احتیاط سپری شد. در حالی‌که بسیاری از اهالی بازار انتظار تداوم رشد شاخص بورس را داشتند با این حال رشد شاخص کل طی هفته مزبور به ۱/۰ درصد محدود شد. .این امر نگاه کارشناسان را به ادامه روند شاخص سهام نیز تحت تاثیر قرار داده است. بر این اساس غالب کارشناسان روند شاخص سهام طی هفته جاری را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. با این حال بیشتر سهامداران همچنان در انتظار ادامه حرکت شاخص کل در مسیر صعودی هستند.

علت-جهش-شاخص-بورس-در-روز-دوشنبه

کارشناسان

صعودی: به گزارش ریچ بورس، ۲۷ درصد کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجی این هفته «دنیای بورس» روند شاخص کل طی هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این افراد معتقدند سطوح نرخ دلار پتانسیل افزایش ارزش بازار را به سطوح بالاتر دارد و علی رغم وقفه کوتاه‌مدت در سهام همچنان انتظار ادامه مسیر صعودی وجود دارد. در شرایط فعلی نیز رشد قیمت نفت و کاهش تنش‌ها در روابط تجاری بین آمریکا و چین به تدریج بر روند بازار‌های جهانی تاثیرگذار خواهد بود و به نظر می‌رسد قیمت سهام حرکت در مسیر صعودی را از سر بگیرد.

کم‌نوسان: ۶۴ درصد کارشناسان مزبور روند شاخص سهام طی هفته جاری را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. این افراد معتقدند پیش‌بینی‌ها از روند قیمت در بازار های جهانی محقق نشد و بازارها نسبت به برخی اخبار از بهبود روابط تجاری بین آمریکا و چین واکنش چندانی نشان ندادند.

از این رو شاید یکی از دلایل مهم کارشناسان از پیش‌بینی صعود شاخص کل از بین رفت. در این میان احتمال قرار گرفتن بازارهای جهانی در فاز رکود نیز نگاه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و بعید است فعلا تحرکی از سوی معامله‌گران در بازار رخ دهد. تقاضا در سهام کوچکتر بازار نیز که به مدت چند هفته مقصد نقدینگی سهامداران بود، جلوتر از وضعیت بنیادی این شرکت‌ها صورت گرفت و بعید است بتواند ادامه داشته باشد. از سوی دیگر در شرایط فعلی سطوح نرخ ارز غالبا در قیمت سهام منعکس شده است و انتظار نمی‌رود در سطوح فعلی نرخ ارز بازار دلیلی برای رشد داشته باشد. بر این اساس به نظر می‌رسد فعلا بازار در یک روند کم‌نوسان حرکت کند.

نزولی: ۹ درصد کارشناسان انتظار دارند شاخص کل در هفته جاری در مسیر نزولی حرکت کند. این دسته از کارشناسان معتقدند نزول قیمت کالاها در بازارهای جهانی، ثبات نرخ ارز در سطوح فعلی بیشترین تاثیر را بر عقب‌نشینی سهامداران خواهد گذاشت. از سوی دیگر محتوی گزارش‌های خردادماه از کاهش صادرات و فروش برخی شرکت‌ها حکایت داشت. امری که به نظر می‌رسد عقب‌نشینی تقاضا و افت قیمت سهام را به دنبال داشته باشد.

سهامداران

صعودی: ۴۸ درصد سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی این هفته «دنیای بورس» روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این سهامداران در دلایلی مشابه کارشناسان روند شاخص کل را صعودی ارزیابی کرده‌اند.

کم‌نوسان: ۲۷ درصد سهامداران حاضر  در نظرسنجی این هفته دنیای بورس روند نماگر اصلی بازار را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. این افراد معتقدند به دلیل ریسک‌های موجود در فضای اقتصادی و سیاسی کشور  سهامداران همچنان با احتیاط گام برمی‌دارند .به گفته این سهامداران در شرایط کنونی و با ثبات نرخ ارز و قیمت محصولات در بازارهای جهانی اهالی بازار به دنبال دلیلی برای فعالیت در بازار هستند و تا مادامی که این امر محقق نشود، روند قیمت سهام کم نوسان خواهد بود.

 نزولی: ۲۵ درصد سهامداران مزبور روند شاخص کل طی هفته جاری را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. این افراد معتقدند صعود نسبی قیمت‌ها در هفته‌های پیشین فرصت کسب سود نزد سهامداران را افزایش داده است. ضمن اینکه نگرانی‌ها از ریسک‌های سیاسی همچنان انگیزه سهامداری با دید بلند مدت را کاهش داده است و از سویی برخی انتظارات سهامداران از وضعیت شرکت‌ها محقق نشد. از این رو به دنبال رشد قیمت اخیر سهام و زیر سایه ریسک‌های سیاسی شاخص در مسیر نزولی حرکت خواهد کرد. از سوی دیگر کاهش قیمت محصولات در بورس کالا و همچنین قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی خود دیگر عامل عقب‌نشینی سهامداران از بازارسهام است. امری که احتمالا در هفته جاری منجر به افت قیمت ها و شاخص کل شود.

منبع: دنیای بورس

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.