محموله صادراتی «فملی» در راه است/ شناسایی درآمد پس از تحویل در مقصد

در روزهای پایانی سال ۹۷ نیز محموله صادراتی ارسال شده که به زودی به مقصد خواهد رسید و با توجه به قرارداد، پس از تحویل محموله در مقصد، درآمد فروش شناسایی خواهد شد.

فروش چشمگیر فملی در اسفند 97

به گزارش ریچ بورس، بر خلاف تصور بسیاری از فعالان بازار سرمایه در خصوص توانایی فروش محصولات شرکت ملی مس، پس از شروع تحریم های آمریکا، این شرکت به فروش خود ادامه می دهد و موفق به ثبت فروشی چشمگیر در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ شده است.

علی رغم احتمالات موجود در خصوص تکرار شرایط فروش سال های ۹۱ و ۹۲ شرکت ملی مس در شرایط تحریمی، این شرکت موفق به تحقق درآمدی ۱۸٫۲۶۵ میلیارد ریالی در اسفند ماه و پوشش در حدود ۲۲ درصدی فروش ۱۱ ماهه ابتدایی سال شد.

افزایش نرخ های فروش در محصولات اصلی شرکت به ویژه کاتد و مفتول در اسفند ماه در مقایسه با نرخ های بهمن ماه و همچنین فروش ۲۴٫۵۷۳ تنی کاتد و ۲٫۳۶۰ تنی مفتول از مهمترین دلایل عملکرد ویژه این شرکت در این ماه است. جمع درآمدهای عملیاتی تجمیعی شرکت در انتهای سال مالی ۱۳۹۷ به مبلغ ۱۰۰٫۶۱۸ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با ۸۷٫۵۸۰ میلیارد ریالی این شرکت در سال مالی ۱۳۹۶، رشدی در حدود ۱۸ درصدی را نشان می دهد.

محسن بازارنوی معاونت مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص وضعیت شرکت و پیش بینی روند سودآوری «فملی» در سال ۹۸ بیان کرد: تمام تلاش شرکت در راستای بهبود عملکرد مجموعه بوده و برنامه هایی هم به منظور تحقق این هدف مهم صورت گرفته که به جد پیگیر اجرای آن هستیم.

وی افزود: در روزهای پایانی سال ۹۷ نیز محموله صادراتی ارسال شده که به زودی به مقصد خواهد رسید و با توجه به قرارداد، پس از تحویل محموله در مقصد، درآمد فروش شناسایی خواهد شد.

معاونت مالی و اقتصادی «فملی» در رابطه با تغییرات تولید سال ۹۸ با سال ۹۷ گفت: اواخر سال ۹۷، کارخانه اسید سولفوریک سرچشمه با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن وارد مدار تولید شد. اگرچه حجم این واحد در حدی نیست که تاثیر با اهمیتی بر سودآوری «فملی» داشته باشد؛ اما با بهره برداری از این طرح به شرکتی سبز تبدیل شدیم و آلودگی از منطقه سرچشمه دور شد. کارخانه اسید خاتون آباد هم تا شهریور به بهره برداری خواهد رسید. همچنین پروژه معدن مس درآلو سال ۹۹ به بهره برداری خواهد رسید و تولید کنسانتره مس شرکت ملی صنایع مس ایران را حدود ۱۵۰ هزار تن افزایش خواهد داد.

* متذکر می شویم چند هفته قبل مدیر سرمایه گذاری و سهام فمل اعلام کرده بود: “قرارداد صادرات ۱۵۰ هزار تن کنسانتره مس منعقد شده و اولین کشتی با حجم ۲۰ هزار تن کنسانتره ظرف چند روز آینده بارگیری شده و راهی مقاصد صادراتی خواهد شد.”

بورس نیوز

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.