واردات سنگ‌آهن چین به کف ۱۸ ماهه سقوط کرد

پس از اختلال در حمل و نقل سفارش‌ها از برزیل به عنوان دومین تامین‌کننده بزرگ سنگ‌آهن جهان و کاهش تولید شرکت «Vale» در پی حادثه شکستن سد باطله، واردات سنگ‌آهن چین در ماه آوریل به کمترین حد خود در ۱۸ ماه گذشته سقوط کرد. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به افزایش تولید فولاد چین در سال جاری میزان تقاضا برای سنگ‌آهن در ماه‌های بعدی در سطوح مناسبی قرار داشته باشد.

کاهش-واردات-سنگ-آهن-چین

به گزارش ریچ‌بورس به نقل از رویترز واردات سنگ‌آهن چین در ماه آوریل به ۸۰٫۷۷ میلیون تن رسید. بر اساس آمار اداره گمرک چین که امروز منتشر شد این مقدار کمترین حد واردات سنگ‌آهن از اکتبر ۲۰۱۷ محسوب می‌شود. حجم واردات سنگ‌آهن چین در ماه مارس سال جاری و آوریل ۲۰۱۸ به ترتیب ۸۶٫۴۲ میلیون تن و ۸۲٫۹۲ میلیون تن بوده است.

بر اساس داده‌های گمرک، چین در چهار ماه ابتدایی ۲۰۱۹ حدود ۳۴۰٫۲۱ میلیون تن سنگ‌آهن خریداری کرده است که بیانگر افت ۳٫۷ درصدی نسبت به واردات ۳۵۳٫۳۲ میلیون تنی در مدت مشابه سال گذشته است.

بر اساس داده‌های «Rifinitiv» که با بررسی کشتی‌های حمل و نقل و اطلاعات بنادر به دست آمده است، از ماه ژانویه و همزمان با حادثه شکسته شدن سد باطله و کشته شدن صدها نفر حجم محموله‌های صادراتی از برزیل به چین افت چشمگیری داشته است.

شرکت «vale» حدود ۹۲٫۸ میلیون تن از ظرفیت تولید سالانه ۴۰۰ میلیون تنی خود را کاهش داده و به نظر می‌رسد این محدودیت تا سال ۲۰۲۰ به درازا بی‌انجامد. بروز طوفان‌های شدید در شمال برزیل که منطقه استراتژیک تولید آهن محسوب می‌شود نیز عملیات استخراج این شرکت را با مشکل روبرو کرده است.

داده‌های وزارت تجارت برزیل حاکی از آن است که در ماه آوریل ۱۸٫۳۴ میلیون تن سنگ‌آهن از این کشور صادر شده است که ۱۷ درصد کمتر از ماه مارس و ۲۹ درصد پایین‌تر از مدت مشابه سال گذشته میلادی است.

تحلیل‌ها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که سطح تقاضای سنگ‌آهن در چین طی ماه‌های آتی به دلیل اعمال قوانین زیست‌محیطی در چند شهر عمده فولادساز، نزولی خواهد بود.

مسئولان شهر تانگشان بزرگترین شهر فولادساز چین هفته گذشته قانونی را تصویب کردند که به موجب آن کاهش سطح فعالیت کارخانه‌ها از ۲۰ درصد ماه آوریل به ۳۰ درصد در ماه می تقلیل خواهد یافت. این قانون به افت تولید حدود ۱۲۰ هزار تن فولاد و کاهش تقاضای ۲۰۰ هزار تنی سنگ‌آهن خواهد انجامید.

با توجه به اینکه سطح تولید فولاد چین بسیار بالاتر از سطوح سال گذشته است، به نظر می‌رسد سطح تقاضا نیز حتی با درنظر گرفتن قوانین محدودکننده بیش از سال قبل باشد.

منبع: دنیای‌بورس

اشتراک گذاری:

Leave a Comment

Your email address will not be published.